Naukowcy ostrzegają. Słuchawki typu Apple AirPods zwiększają ryzyko raka

Naukowcy ostrzegają. Słuchawki typu Apple AirPods zwiększają ryzyko raka

Nie ulega wątpliwości, że bezprzewodowe słuchawki Apple AirPods są ogromnym hitem sprzedażowym na całym świecie. Sukces jaki odniósł ten sprzęt skłonił inne firmy, do wypuszczenia na rynek własnych wersji bezprzewodowych słuchawek dokanałowych. W listopadzie ubiegłego roku analitycy z firmy Gartner prognozowali, że urządzenia douszne będą najczęściej sprzedawanymi urządzeniami ubieralnymi do 202 roku z niemal 160 milionami dostarczonych sztuk. W chwili obecnej to smartfony są na czele w tej kategorii sprzętu. Najnowsze doniesienia mogą jednak sprawić, że prognozy te się nie potwierdzą. 250 naukowców podpisało petycję do Organizacji Narodów Zjednoczonych i Światowej Organizacji Zdrowia, w której stwierdzają, że technologia bluetooth wykorzystywana do łączności pomiędzy źródłem dźwięku a słuchawkami jak AirPods, jest czynnikiem kancerogennym.

Duża grupa naukowców jest zgodna, że słuchawki AirPods i podobne rozwiązania, zwiększają ryzyko zachorowań na raka.

Technologia bluetooth wykorzystuje fale radiowe, czyli promieniowanie elektromagnetyczne (EMF) do transmisji danych, a umieszczanie takich urządzeń właściwie wewnątrz głowy jest uważane za poważne zagrożenie. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem niedawno stwierdziła, że fale elektromagnetyczne mogą wywoływać raka u ludzi, a duży poziom ekspozycji na EMF może powodować problemy neurologiczne i zmiany w DNA. O ile duże dawki promieniowania mogą wywoływać problemy, to nie jest jasne jakie faktycznie działanie wywołują niskie dawki EMF, których źródłem są słuchawki. WHO ma wytyczne, w których stwierdzają, jakie dawki fal są bezpieczne dla użytkownika, jednak naukowcy uważają, że nie jest to wystarczające i nie ochroni użytkowników przed chorobami wywołanymi falami radiowymi. W petycji podkreślono również, że dzieci są dużo bardziej wrażliwe na działanie promieniowania elektromagnetycznego.

"Mamy poważne obawy związane z wszechobecnym i wzrastającym promieniowaniem elektromagnetycznym, generowanym przez elektryczne i bezprzewodowe urządzenia. Wiele niedawnych publikacji naukowych dowiodło, że promieniowanie elektromagnetyczne ma wpływ na żywe organizmy i to przy dawkach dużo niższych niż międzynarodowe i krajowe wytyczne" - piszą naukowcy w petycji. Niedawno Samsung wypuścił swój model bezprzewodowych słuchawek dousznych Bluetooth Samsung Galaxy Buds, a za kilka dni Apple najprawdopodobniej pokaże AirPods 2.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Naukowcy ostrzegają. Słuchawki typu Apple AirPods zwiększają ryzyko raka

 0