Naukowcy stworzyli ekstremalnie elastyczny OLED. Może dwukrotnie zwiększyć rozmiar po rozciągnięciu

Naukowcy stworzyli ekstremalnie elastyczny OLED. Może dwukrotnie zwiększyć rozmiar po rozciągnięciu

Wiele firm uważa, że ​​składane telefony zaliczą mocny powrót, jednak ograniczona oferta, wysokie ceny i kwestie trwałości sprawiły, że smartfony z klapką nie stały się jeszcze zbyt popularne. Pewna grupa badawcza postanowiła rozwiązać wszystkie te problemy, wykorzystując badanie materiałowe do opracowania gumowatego ekranu OLED.

Ultraelastyczny OLED

Naukowcy z Pritzker School of Molecular Engineering University of Chicago opracowali prototypowy wyświetlacz OLED, który może się zginać, rozciągać, skręcać i składać lepiej niż jakikolwiek elastyczny ekran, jaki widzieliśmy do tej pory. Naukowcy twierdzą, że wyświetlacz może dwukrotnie powiększyć swój rzeczywisty rozmiar bez uszczerbku dla jego trwałości.

Naukowcy opracowali prototypowy wyświetlacz OLED, który może się zginać, rozciągać, skręcać i składać lepiej niż jakikolwiek elastyczny ekran, jaki widzieliśmy do tej pory.

Materiał zaprezentowany na wideo wygląda jak przezroczysty gumowy breloczek, który można przyczepić do kluczy. Po przyłożeniu prądu obraz staje się widoczny i wygląda na to, że charakteryzuje się dużą wyrazistością i jest na tyle jasny, że substancja w obszarze obrazu traci prawie całą swoją przezroczystość.

Zespół nie natknął się na tę substancję przypadkowo, jak ma to miejsce w przypadku wielu innych przełomowych odkryć. Profesor inżynierii molekularnej Juan de Pablo i adiunkt Sihong Wang celowo postanowili sprawdzić, czy mogą opracować wysoce elastyczną, emitującą światło gumę. Ich połączona wiedza na temat zaawansowanych polimerów i elektroluminescencji umożliwiła im podjęcie wyzwania na poziomie molekularnym.

„Byliśmy w stanie opracować modele atomowe interesujących nas nowych polimerów i za pomocą tych modeli symulowaliśmy, co dzieje się z tymi cząsteczkami, gdy je pociągniesz i spróbujesz je zgiąć” – powiedział de Pablo w komunikacie prasowym. „Teraz, gdy rozumiemy te właściwości na poziomie molekularnym, mamy ramy do konstruowania nowych materiałów, w których elastyczność i luminescencja są zoptymalizowane”.

To dopiero początek

Wang wcześniej pracował nad tworzeniem neuromorficznych chipów komputerowych, które mogą się zginać i rozciągać. Powiedział, że wyświetlacz jest jednym z kroków w jego „marzeniu”, aby tworzyć rozciągliwe wersje wszystkich komponentów komputera. Gumowany ekran to „ogromny” skok w kierunku tego celu.

Obecnie prototyp ma niewielkie rozmiary i może wyświetlać tylko dwa kolory (zielony i biały). Kolejnym krokiem zespołu jest zwiększenie gamy kolorów. Dodatkowo, chociaż efektywność urządzenia jest już na poziomie współczesnych OLED-ów, Wang chciałby zwiększyć wydajność. Napisał na Twitterze, że „uzysk kwantowy na poziomie 100 procent” jest teoretycznie osiągalny.

Inżynierowie zapewniają, że technologię można wykorzystać szerzej niż tylko do składanych telefonów. Podczas gdy polimer z pewnością poprawiłby koszty produkcji i trwałość urządzeń z klapką, Wang widzi producentów wykorzystujących ekrany w dopasowanych do ciała urządzeniach do noszenia, instrumentach medycznych i lepszych wszczepialnych monitorach optogenetycznych używanych do badania aktywności neuronów i chorób mózgu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Naukowcy stworzyli ekstremalnie elastyczny OLED. Może dwukrotnie zwiększyć rozmiar po rozciągnięciu

 0