Navi 12 i Navi 14 - nowe, zaskakujące szczegóły na temat GPU od AMD

Navi 12 i Navi 14 - nowe, zaskakujące szczegóły na temat GPU od AMD

Wiemy, że AMD pracuje obecnie w pocie czoła nad kolejnymi implementacjami GPU z rodziny Navi, które wykorzystują nową architekturę RDNA. Od jakiegoś czasu docierają do nas jednak dość sprzeczne informacje na ten temat i najnowsze przecieki, których źródłem jest niemiecki portal 3DCenter.org, zdają się sugerować nieco odmienny scenariusz niż ostatnie doniesienia w tym temacie. Wynika z nich bowiem, że tak jak się spodziewaliśmy, Navi 14 napędzać będzie bardziej budżetowe konstrukcje, które powalczą na rynku z kartami GeForce GTX 16- od NVIDII, ale Navi 12 będą high-endowymi GPU zasilającymi konkurencję dla kart GeForce RTX 2080 i RTX 2080 Super. Przypominamy, że w lipcu tego roku zadebiutowały Radeony z serii RX 5700, które bazują na Navi 10 i są propozycją ze średniej półki, będącą alternatywą dla kart z serii GeForce RTX 2070. Jeśli więc przecieki te się potwierdzą, to kolejność GPU AMD od najwydajniejszego wyglądać będzie następująco: Navi 12, Navi 10 i Navi 14. Jak widać nie ma tu zbytniej logiki.

Według 3DCenter Navi 14 napędzać będzie bardziej budżetowe konstrukcje, które powalczą na rynku z modelami GeForce GTX 16- od NVIDII, ale Navi 12 będą high-endowymi kartami graficznymi.

Navi 12 i Navi 14 - nowe, zaskakujące szczegóły na temat GPU od AMD

Navi 12 to z kolei GPU, które znajdować ma się po zupełnie drugiej stronie spektrum oferty AMD, ponieważ zdaniem najnowszych plotek mówimy tu o układzie graficznym, który mierzyć ma 350-400 mm² i trafić może do modeli z serii Radeon RX 5800. Ten zostanie podobno wyposażony w 64 jednostki wykonawcze (CU), co przekładać ma się na 4096 procesorów strumieniowych. Co jednak ciekawe, zdaniem 3DCenter.org Czerwoni mogą pozostać w tym przypadku przy 256-bitowym interfejsie dla pamięci GDDR6, co budzi pewne obawy, ale prawdopodobnie zdecydują się na szybszy VRAM niż w Navi 10 (14 Gb/s). Decyzja ta wynikać może z faktu, że NVIDIA pozostała przez 256-bitowej szynie dla GPU TU104. Wciąż nie wiemy, kiedy doczekamy się nowych kart graficznych AMD i choć ostatnie przecieki wspominały, że te zadebiutować mogą przed połową października, to wydaje się to nazbyt optymistyczne założenie. Czekamy więc na sygnał ze strony producenta.     

Przejdźmy zatem do szczegółów, zaczynając od najmniejszego układu graficznego, czyli Navi 14. Jego powierzchnia wynosić ma 170 mm², a na pokładzie znaleźć mamy 24 jednostki RDNA (1536 procesorów strumieniowych). Nie zabraknie też podobno pamięci GDDR6 obsługiwanych przez 128-bitowy interfejs. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, czy AMD rzeczywiście uda się dostarczyć na rynek rywala dla modelu GeForce GTX 1660 Ti, który posiada 6 GB pamięci GDDR6 z 192-bitową magistralą, czy też może bezpośredniego konkurenta dla któregoś z niższych modeli NVIDII. Czerwoni zmuszeni mogą być tu do poczekania na 16 Gb (4 GB) chipy pamięci GDDR6 lub też sięgnięcia po osiem 8 Gb układów, by uzyskać 8 GB VRAM. W innym wypadku ryzykują, że ich nowy mainstreamowy model nie spełni rekomendowanych wymagań dla wielu gier nawet w rozdzielczości 1080p, jeśli wyposażony będzie tylko w 4 GB pamięci.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Navi 12 i Navi 14 - nowe, zaskakujące szczegóły na temat GPU od AMD

 0