Navi 24 w sterownikach Linuxa. Nadchodzą budżetowe Radeony 6000

Navi 24 w sterownikach Linuxa. Nadchodzą budżetowe Radeony 6000

AMD dodało wsparcie dla swojego najmniejszego procesora graficznego z rodziny RDNA 2 w systemie Linux. Dzięki temu poznaliśmy jego nazwę kodową - Beige Goby, która zdaje się podchodzić od nazwy mało ekscytującej ryby (Babka). Rodzina GPU opartych na RDNA nosi nazwę kodową Navi, po nieformalnej nazwie gwiazdy Gamma Cassiopeiae, która znajduje się około 550 lat świetlnych od Ziemi. Jeśli chodzi o wewnętrzne nazwy kodowe swoich procesorów graficznych z serii Navi 20, AMD zdecydowało się na bardziej przyziemne odniesienia i nadało im nazwy… ryb. Wsparcie w ramach sterowników Linux oznacza, że ​​podstawowe GPU RDNA2 powinno zadebiutować w nadchodzących miesiącach wraz z budżetowymi modelami Radeonów 6000. W tym momencie nie jest do końca jasne, jaką nazwę będą mieć karty wyposażone w ten układ graficzny.

Beige Goby to najprawdopodobniej układ graficzny Navi 24.

Navi 24 w sterrownikach Linixa. Nadchodzą budżetowe Radeony 6000

Radeon RX 6800/6900 (Navi 21) nosił nazwę Sienna Cichlid (pielęgnice). Jest też Navy Flounder (flądra), czyli Navi 22, Dimgrey Cavefish (prawdopodobnie Navi 23, choć czekamy na potwierdzenie), a teraz Beige Goby, czyli najprawdopodobniej Navi 24. Dzięki czterem różnym procesorom graficznym rodzina procesorów graficznych AMD z serii RDNA2 ma szansę trafić do szerszego grona odbiorców niż jakakolwiek inna linia Radeon w ostatnich latach. Na przykład Vega skierowana była tylko na rynek high-endowy, podczas gdy Polaris skupił się na segmencie budżetowym i średniej półce. Seria Navi 10 ostatniej generacji postawiła na bardziej mainstreamowe konstrukcje, podczas gdy Navi 20 obejmie całą gamę, od komputerów klasy podstawowej po wysokiej klasy desktopy do gier.

Na podstawie różnych przecieków wnioskować można, że podstawowy procesor graficzny AMD Navi 24 do tanich komputerów PC jest wewnętrznie nazywany Beige Goby. Ponieważ jest to GPU z niskiej półki, prawdopodobnie będzie zasilał produkty graficzne AMD z serii Radeon RX 6400 (coś, co AMD musi jeszcze potwierdzić). Spodziewać można się, że nowa karta graficzna zostanie wypuszczona przed nowym rokiem szkolnym, ale to tylko spekulacje. Z racji tego, że AMD nadal wykorzystuje raczej przestarzałą architekturę opartą na GCN5 (Vega) w swoich zintegrowanych GPU, wielu producentów OEM może preferować użycie budżetowych kart graficznych z serii Radeon RX 6000, aby odróżnić się od swoich rywali. W tym celu udostępnienie produktów z serii Radeon RX 6400 tak szybko, jak to możliwe, leży w najlepszym interesie AMD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Navi 24 w sterownikach Linuxa. Nadchodzą budżetowe Radeony 6000

 0