nazwa.pl w 2021 roku wyda ponad 12 milionów złotych na innowacje

nazwa.pl w 2021 roku wyda ponad 12 milionów złotych na innowacje

Spółka nazwa.pl nie zwalnia tempa rozwoju i w 2021 roku planuje zainwestować dwa razy więcej w innowacje niż kiedykolwiek. Dodatkowy zespół inżynierów zajmujących się nowymi wdrożeniami został już zrekrutowany, a w planach jest między innymi udostępnienie chmury publicznej i prywatnej, Kubernetes, usług SaaS, Serverless, Content Delivery Network (CDN) i wielu innych usług. Łączny budżet na ulepszenia technologiczne wyniesie w bieżącym roku ponad 12 milionów złotych. Rozwój technologii i usług stanowi od dłuższego czasu podstawę strategii nazwa.pl. Już dzisiaj platforma posiada w standardzie takie rozwiązania jak: zabezpieczenia DNSSEC dla domen, dużo trudniejsze do złamania certyfikaty SSL z kodowaniem ECDSA, szyfrowanie TLS 1.3 czy też zabezpieczenia poczty za pomocą SPF, DKIM i DMARC. Nie uprzedzając faktów i szczegółowych informacji o nowościach, które będą pojawiały się w kolejnych miesiącach, można wspomnieć, że obecnie uwaga spółki będzie skierowana na dostarczeniu użytkownikom jeszcze szerszego wachlarza usług oraz przyspieszeniu działania tych, które obecnie są dostępne w ofercie.

Spółka nazwa.pl nie zwalnia tempa rozwoju i w 2021 roku planuje zainwestować dwa razy więcej w innowacje niż kiedykolwiek.

nazwa.pl w 2021 roku wyda ponad 12 milionów złotych na innowacje

Kompleksowa wymiana serwerów w 2020 roku zapewniła optymalną szybkość przetwarzania danych na serwerach przy wykorzystaniu procesorów pracujących z prędkością 5 GHz i nowatorskich dysków Intel Optane z technologią 3D XPoint. Kolejne działania mają więc na celu rozwój rozwiązań programowych, co przy rosnących kosztach pracy i niedoborze specjalistów IT stanowi duże wyzwanie rozwojowe, któremu mimo trudności spółka postanowiła podołać. Jako podstawowy cel spółka wyznaczyła sobie wprowadzenie w 2021 roku usług Public Cloud i Private Cloud. Na bazie tej technologii firmy będą mogły tworzyć dowolne instalacje i przenosić swoją infrastrukturę z dotychczasowych serwerów, utrzymywanych często w złych warunkach w lokalnych serwerowniach biurowych, do chmury spełniającej normę ISO 27001. Prace w zakresie wdrożenia chmury już trwają, zaś planowany termin udostępnienia usług to trzeci kwartał bieżącego roku.

Usługi Software as a Service (SaaS) oraz Serverless pojawią się w ofercie nazwa.pl w drugiej połowie roku, a ich celem będzie ułatwienie wdrażania funkcjonalności za pomocą rozwiązań gotowych natychmiast do użycia. Rozliczanie usług będzie bazowało na modelu za użycie, dzięki czemu ponoszone koszty będą proporcjonalne do skali prowadzonego przez siebie biznesu. Usługi będą skalowalne, pozwalając właścicielowi strony i osobom zajmującym się tworzeniem oprogramowania skupić się jedynie na obsłudze swojej aplikacji. Wprowadzeniu usług SaaS będzie towarzyszyło również wdrożenie opłat za usługi w modelu subskrypcyjnym i za użycie. Model ten być może pojawi się również na hostingu, co byłoby całkowitą nowością na rynku polskim.

nazwa.pl w 2021 roku wyda ponad 12 milionów złotych na innowacje

Content Delivery Network (CDN), czyli sieć serwerów utrzymujących kopie elementów strony WWW w różnych lokalizacjach bliższych użytkownikowi, to propozycja skierowana do wszystkich użytkowników usług hostingowych. Usługa dystrybucji treści będzie działała automatycznie dla każdej domeny przypisanej do CloudHosting w nazwa.pl – a właściwie już działa, bo jej elementy już funkcjonują w Krakowie, Warszawie i Amsterdamie. Rozbudowa o kolejne lokalizacje trwa już od kilku miesięcy, jednak z powodu przedłużającej się sytuacji epidemicznej związanej z Covid-19 i związanych z nią opóźnień, termin uruchomienia kolejnych węzłów będzie zależał od wielu dostawców transmisji danych i właścicieli Data Center, w których będą kolokowane urządzenia nazwa.pl. Mamy nadzieję, że do końca obecnego kwartału uda się uruchomić przynajmniej najważniejsze z nich. W pierwszej połowie bieżącego roku planowane jest wprowadzenie nowej wersji aplikacji Cloud Backup, która pozwoli na wykonywanie kopii zapasowych już nie tylko z komputerów pracujących pod systemem Windows, ale również MacOS i Linux.

Nowa wersja oprogramowania pozwoli więc skorzystać z usługi na 97% komputerów, które obecnie działają w Polsce pod tymi systemami. Umożliwi jednocześnie uruchomienie usług backupu również na serwerach Linuxowych. Trwają również pierwsze prace nad wdrożeniem nowatorskiego oprogramowania do archiwizacji poczty z kont użytkowników. Projekt został oznaczony nazwą Mail Backup, a jego działanie ma polegać na archiwizacji poczty na różnych skrzynkach użytkownika programu. Podobnie jak w przypadku Cloud Backup wszystkie dane będą szyfrowane za pomocą mocnego algorytmu AES-256 i przesyłane do nazwa.pl wyłącznie w postaci zaszyfrowanej. Każdy, kto korzysta z darmowych skrzynek na portalach czy też na google.com, z pewnością doceni fakt, że nawet w przypadku zablokowania dostępu do takich kont przez operatora, będzie mógł przywrócić swoje maile na inny serwer.

Wielu użytkowników zwracało uwagę na interfejs programu do zarządzania hostingiem Active.admin. Pomimo że pod względem szybkości działania i bezpieczeństwa nasze obecne autorskie rozwiązanie spełnia najwyższe standardy, to postanowiliśmy go unowocześnić i nadać mu również nowy rys wizualny. Nowy interfejs będzie miał aż 3 różne widoki, możliwe do przełączenia przez użytkownika, dzięki którym użytkownicy korzystający z popularnych rozwiązań: CPanel, DirectAdmin i Plesk, będą mogli wykorzystać swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Nowy CloudHosting Panel będzie stanowił również bazę do rozwoju usługi CDN i innych, które niebawem pojawią się na hostingu w nazwa.pl. Oprócz wersji na komputer, nazwa.pl udostępni również wersję RWD nowego CloudHosting Panel na urządzenia mobilne.

Ułatwi to zarządzanie domenami, pocztą i innymi ustawieniami na serwerze dla coraz liczniejszej grupy użytkowników korzystających w pierwszej kolejności z urządzeń mobilnych. Mamy nadzieję, że podobnie do wprowadzonej kilka miesięcy temu mobilnej aplikacji Cloud Mail, rozwiązanie to będzie cieszyło się dużym uznaniem ze strony użytkowników. Projekty w nazwa.pl będą w bieżącym roku pokazywać się często, wzbogacając ofertę spółki o coraz to nowsze rozwiązania technologiczne. Potencjał rozwoju jest duży, bo rynek hostingu i przetwarzania danych już dawno nie przeżywał takiego renesansu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: nazwa.pl w 2021 roku wyda ponad 12 milionów złotych na innowacje

 0