Nazwij kogoś świnią, głupim lub brzydkim, to dostaniesz bana na Facebooku

Nazwij kogoś świnią, głupim lub brzydkim, to dostaniesz bana na Facebooku

Skandal w związku z wyciekiem danych z Facebooka przyniesie wiele zmian w funkcjonowaniu portalu. Jednym z pierwszych widocznych tego przejawów jest nowy regulamin, a w nim precyzyjnie wyjaśniono czego pisać nie wolno.

Nowy regulamin Facebooka stawia sobie za cel dokładne poinformowanie użytkownika w zakresie tego co dozwolone oraz wymienia precyzyjnie czego nie wolno. Jest to element naprawiania wizerunku po serii skandali z Cambridge Analytica, informacjach o pozyskiwaniu informacji ze smartfonów oraz oskarżeniach o przechowywaniu nieopublikowanych filmów oraz przygotowanie się na wejście w życie postanowień RODO. W większości pragarafów nie ma nic zaskakującego, choć widać początki prób rozprawiania się choćby z fake newsami. W regulaminie poruszono właściwie wszelkie możliwe kwestie związane z nagością, przemocą, treściami nielegalnymi, groźbom, czy dziecięcej pornografii. Jednakże zaskakująco mocno rozbudowano sekcję dotyczącą mowy nienawiści, która jest aż nadto precyzyjna.

Za nazwanie kogoś brzydkim albo świnią, można będzie dostać bana

Okazuje się, że według Facebooka nawet nazwanie kogoś brzydkim jest podstawą do ukarania. Dość istotny nacisk położono na ochronę osób mających status imigranta i zabronione jest tym kontekście propagowania przemocy lub przedstawiania w dobrym świetle śmierci, chorób, krzywdy. Jak również niedozwolone jest odczłowieczanie, odniesienia lub porównania do brudu, bakterii, chorób i odchodów, odniesienia lub porównania do zwierząt, które są kulturowo postrzegane jako gorsze pod względem intelektualnym lub fizycznym, odniesienia lub porównania do niższej formy człowieczeństwa oraz szydzenie z pojęcia, przypadków lub ofiar przestępstw z nienawiści, nawet jeśli treść nie dotyczy żadnej konkretnej osoby. To jednak nie wszystko, bo Facebook zaczyna niebezpiecznie ingerować nawet w codzienne sytuacje. Za nazwanie kogoś brzydkim albo świnią, można będzie dostać bana. Zabronione są określenia typu „zdeformowany”, „niedorozwinięty”, „odrażający”  „brzydki”, „opóźniony w rozwoju”, „kretyn”, „niskie IQ”, „głupi” lub „idiota”, „puszczalska”, „oszust”, „skąpiec”, „na krzywy ryj”. Nie można będzie również pisać: „Nienawidzę...”, „Nie lubię...”, „X są najgorsi".

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nazwij kogoś świnią, głupim lub brzydkim, to dostaniesz bana na Facebooku

 0