Wszystko wskazuje na to, że Netflix - jeden z najbardziej znanych dostawców usług streamingowych, ocenia rozwiązania oparte na technologii AMD EPYC dla swoich centrów danych jako możliwy zamiennik rozwiązań opartych na Intel Xeon. W swojej prezentacji Drew Gallatin na EuroBSDCon oświadczył, że firma chce osiągnąć ambitny cel 200 Gb/s dla sprzętu do przesyłania strumieniowego i rozważa rozwiązania oparte na procesorach Intel i AMD, które można by do tego wykorzystać. Warto tutaj dodać, że nie jest to potwierdzenie przejścia Netflixa na AMD - to tylko wczesna ocena takiego rozwiązania, jednakże jest to dość prawdopodobny scenariusz. Netflix ma teraz konfiguracje serwerowe, które mogą dość łatwo osiągnąć 100 Gb/s, ale mając na uwadze plany ekspansji, firma rozważa, co musi zrobić, aby osiągnąć 200 Gb/s na serwer. Obecna konfiguracja, z której korzysta Netflix, składa się z jednego rozwiązania opartego na Intel Xeon i biorąc pod uwagę, że musi podwoić wydajność, firma może albo wrzucić drugi socket z Xeonem do równania, albo przejść na pojedynczy EPYC. Ponieważ zarówno EPYC, jak Intel Xeon mają podobne TCO (całkowity koszt posiadania), jest to w zasadzie sprawdzian i dokładna ocena techniczna.
AMD Epyc zyskuje coraz więcej klientów. Również Netflix rozważa odejście od ekosystemu Intel Xeon i przejście na konkurencyjne rozwiązania. Póki co są to szacunki, jednak scenariusz jest bardzo prawdopodobny.
Konfiguracja, z której korzysta obecnie Netflix, to połączenie Xeonów Broadwell i Skyalake / Cascade Lake. Xeony oparte na Broadwell mają przepustowość pamięci 60 Gb/s i 40 linii PCIe Gen3 (co stanowi 32 GB/s przepustowości IO), podczas gdy Intel Xeon Skylake / Cascade Lake ma przepustowość pamięci 90 Gb/s i 48 linii PCIe Gen3 (co stanowi przepustowość IO 38 Gb/s). Jest to dość odległe od ambicji Netflixa wynoszących 200 Gb/s, więc są w tym przypadku dwie możliwości, które firma może zrealizować. Po stronie Intela mogą współpracować z konfiguracją dual-Xeon z 2x procesorami Intel Xeon Silver 4116/4216. Miałyby one w sumie przepustowość pamięci 180 Gb/s i 96 linii PCIe Gen3 (co stanowi przepustowość IO 75 GB/s). Podwójne Xeony byłyby połączone za pomocą 2 łączy UPI. Z drugiej strony mogą współpracować z AMD EPYC Naples / Rome składającym się z 7551 lub 7502P (bardziej prawdopodobne). Infinity fabric łączy cztery chiplety wewnątrz układu EPYC, a firma miałaby dostęp do przepustowości pamięci na poziomie 120-150 Gb/s. Ta konfiguracja AMD oferowałaby dostęp do 128 linii PCIe Gen3 lub Gen4 w przypadku 7502P z dodatkową zaletą podwojenia przepustowości pamięci do 200 Gb/s).
Rozwiązanie oparte na Xeon może osiągnąć maksymalną przepustowość 191 Gb/s, podczas gdy konfiguracja EPYC może osiągnąć maksymalną przepustowość 194 Gb/s. Biorąc pod uwagę, że obie wybrane technologie mają podobne TCO, to wyraźnie widać, że Netflix może używać Intela lub AMD do aktualizacji w przyszłości - choć z niewielką przewagą wydajności na korzyść AMD. Wszystko sprowadza się jednak kosztów zamiany. Ponieważ AMD oferuje obecnie lepszą wydajność dla tego samego TCO, jedyną rzeczą, o którą Netflix musi się martwić, jest koszt związany z przejściem z ekosystemu Intela na ekosystem AMD. Biorąc pod uwagę, że najnowszej generacji układy EPYC AMD wspierają PCIe 4, można stwierdzić, że firma ma wyraźną przewagę, jeśli chodzi o technologię i może to przeważyć, by Netflix zdecydował się ostatecznie na zmianę.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Netflix ocenia porzucenie Xeonów Intela i przejście na AMD Epyc