Netflix to bezapelacyjny lider streamingu. Pozostałe platformy tracą miliardy

Netflix to bezapelacyjny lider streamingu. Pozostałe platformy tracą miliardy

Netflix bez zaskoczenia utrzymał w 2023 roku pozycję lidera wśród platform streamingowych. Pozostałe firmy zakończyły 12 miesięcy na minusie, choć jest jedna, która odnotowała mały zysk.

Financial Times informuje, że w mijającym roku niektóre z największych firm rozrywkowych zaliczyły 5 miliardów dolarów amerykańskich straty. Działy Disneya, Comcast i Paramount odpowiadające za streaming zakończą rok na minusie. Nie wszyscy jednak liczą straty, a wyjątek stanowi Warner Bros Discovery, który ma zakończyć rok na plusie. Największym przegranym będzie prawdopodobnie Paramount+. Jest to usługa przesyłania strumieniowego zaczynająca jako CBS All Access, która połączyła się z Viacom w 2019 r. i była obsługiwana wyłącznie przez Xfinity Flex (Comcast).

Netflix pozostał liderem usług streamingowych, podzas gdy inne platformy straciły na tej usłudze miliardy dolarów.

Do września 2020 r. Viacom zmienił nazwę platformy na Paramount + z planami uczynienia z niej samodzielnej usługi przesyłania strumieniowego i rozszerz ofertę z programów CBS na żądanie do bardziej oryginalnych seriali i treści „premium”. W ciągu ostatnich kilku tygodni kontrolujący udziałowiec Shari Redstone rozpoczęła rozmowy w sprawie sprzedaży platformy firmie Skydance. Rozmowy są na wczesnym etapie, dlatego szczegóły na temat transakcji są skromne.

Dyrektor generalny Paramount Bob Bakish podobno rozmawiał z dyrektorem generalnym Warner Davidem Zaslavem również w sprawie fuzji. Źródła wewnętrzne ostrzegają jednak, że wszelkie rozmowy mają charakter wstępny, więc żadna z transakcji może nie zostać zrealizowana.

Analityk LightShed Partners, Rich Greenfield, powiedział, że Paramount wpada w panikę i desperacko pragnie fuzji. Przez ostatnie kilka lat Netflix w przeważającej części utrzymywał rentowność. Jego najnowszy raport o wynikach rozwiał przewidywania analityków z Wall Street, dodając ponad dziewięć milionów nowych abonentów. Wzrost był najlepszy, jaki firma odnotowała od początku 2020 r., kiedy blokady spowodowane pandemią zmusiły ludzi do siedzenia w domu.

Warto zauważyć, iż tradycyjne media są cały czas wypierane przez internetowe odpowiedniki, takie jak platformy VOD. Mimo tego The Walt Disney był zmuszony zwolnić 7 tys. pracowników i stracił 1,6 mld dolarów na usługach streamingowych przez pierwsze dziewięć miesięcy 2023 roku. Najmocniej trzyma się Netflix i nie zaszkodziło mu nawet wprowadzenie reklam w najtańszym abonamencie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Netflix to bezapelacyjny lider streamingu. Pozostałe platformy tracą miliardy

 0