Netflix zapowiada blokowanie bezpłatnego dzielenia się kontem na największym rynku. Co z Polską?

Netflix zapowiada blokowanie bezpłatnego dzielenia się kontem na największym rynku. Co z Polską?

Netflix bierze się za blokowanie udostępniania kont na swoim największym rynku, czyli w Stanach Zjednoczonych. „W pierwszym kwartale uruchomiliśmy płatne udostępnianie w czterech krajach i jesteśmy zadowoleni z wyników” – napisała firma w komunikacie do akcjonariuszy. „Planujemy szerokie wdrożenie, w tym w USA, w drugim kwartale”.

Płatne dzielenie konta już obowiązuje

Od lutego Netflix wprowadził dodatkowe opłaty za udostępnianie kont w Kanadzie, Nowej Zelandii, Portugalii i Hiszpanii. Co ciekawe, ceny takiej usługi na poszczególnych rynkach potrafią mocno się różnić, bo w Hiszpanii zapłacić trzeba 5,99 euro na miesiąc za tę usługę, natomiast w Portugalii jest to już tylko 3,99 euro. Funkcja umożliwia właścicielom kont podstawowych dzielenie się swoim kontem Netflix z maksymalnie dwoma osobami spoza gospodarstwa domowego. Jako główny właściciel konta nadal możemy oglądać Neftlixa na telefonie i logować się do usługi na urządzeniu poza domem (np. smart TV w hotelu). Netflix umożliwia również drugorzędnym użytkownikom konwersję ich profili na nowe konta.

Netflix bierze się za blokowanie udostępniania kont na swoim największym rynku, czyli w Stanach Zjednoczonych.

Netflix walczy ze współdzieleniem kont. Ile platforma zyska na dokręceniu śruby?

„Konto Netflix ma być współdzielone w jednym gospodarstwie domowym (ludzie, którzy mieszkają w tej samej lokalizacji co właściciel konta)” - tłumaczy firma na stronie wsparcia. „Osoby, które nie są w twoim domu, będą musiały założyć własne konto, aby oglądać Netflixa”.

Ponad 100 milionów niepłacących gospodarstw domowych

W przeszłości Netflix szacował, że ponad 100 milionów niepłacących gospodarstw domowych ma dostęp do jego usługi poprzez udostępnianie konta. Firma twierdzi, że praktyka ogranicza jej zdolność do inwestowania w nowe treści. Jest również świadoma, że decyzja o ograniczeniu udostępniania konta prawdopodobnie doprowadzi do anulowania wielu subskrypcji. Informacja o ekspansji blokowania udostępniania płatnych kont następuje w tym samym dniu, w którym Netflix ogłosił, że we wrześniu zakończy swoją działalność w zakresie wypożyczania płyt DVD.

 

Na razie Netflix nie zdradził, ile Amerykanie zapłacą za opcję dzielenia się kontem. Firma zapowiada dalszą ekspansję tej funkcji, ale nie wiemy, kiedy ewentualnie możemy spodziewać się jej w kraju nad Wisłą. Polski oddział Netflixa nie zabrał jeszcze głosu w tej sprawie, ale wydaje się to tylko kwestią czasu. Mamy nadzieję jednak, że dodatkowa opłata będzie uwzględniać polskie realia i będzie odpowiednio niska. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Netflix zapowiada blokowanie bezpłatnego dzielenia się kontem na największym rynku. Co z Polską?

 0