Nie masz TPM 2.0 i nie zainstalujesz Windows 11? Wymóg będzie można ominąć i to za sprawą Microsoftu

Nie masz TPM 2.0 i nie zainstalujesz Windows 11? Wymóg będzie można ominąć i to za sprawą Microsoftu

Wymagania Windows 11 budzą spore kontrowersje. Microsoft wprowadził uciążliwe ograniczenia, które blokują instalację nowego systemu operacyjnego, jeśli w komputerze brak technologii Trusted Platform Module (TPM) 2.0. Okazuje się jednak, że są wyjątki, a firma zezwoli na dostarczanie niektórych systemów bez włączonej funkcji. Niestety, zwykli użytkownicy prawdopodobnie nie będą mieli (oficjalnie) dostępu do instalacyjnych plików ISO ani możliwości obejścia używanego w tych kompilacjach. Oczywiście zapewne kwestią czasu jest, zanim zmodyfikowana wersja systemu wypłynie, co pozwoli na instalację Windows 11 na dowolnym systemie bez TPM 2.0. Te specjalne kompilacje są prawdopodobnie dostosowane do użytku w krajach, które nie używają zachodnich technologii szyfrowania, takich jak Chiny i Rosja.

Microsoft podaje, że w niektórych przypadkach aktualizacja do Windows 11 będzie możliwa bez posiadania modułu TPM. Najprawdopodobniej chodzi o Chiny i Rosję, gdzie szyfrowanie przy pomocy TPM jest zabronione. Sposób na ominięcie wymogu posiadania TPM 2.0 z pewnością szybko rozprzestrzeni się na inne kraje.

Windows 11 wymaga fizycznego klucza TPM, których za chwilę będzie brak na rynku, a ceny już się podnoszą, albo obsługą programową fTPM. Wymagania te uniemożliwią aktualizację do Windows 11 na wielu wciąż wydajnych systemach. Microsoft nie ma zamiaru uginać się w tej sprawie. O ile może uda się coś ugrać społeczności w kwestii wymogów związanych z procesorem, to z pewnością nie będzie zniesienia TPM 2.0. Przypominamy, że w pierwotnej wersji producent wspominał o TPM 1.2, by niedługo później podnieść wersję do 2.0.

Pomimo tych restrykcji, część systemów będzie mogła dokonać aktualizacji do Windows 11 bez TPM, co konsekwencji sprawi, że wymóg ten może stać się powszechnie pomijany. Microsoft zezwoli na dostarczanie niektórych systemów bez włączonego TPM 2.0, co oznacza, że ​​oczywiście będzie miał albo specjalne ISO dla tych instalacji, albo metodę ominięcia ograniczenia TPM podczas instalacji. Instalacja systemu Windows 11 w systemie bez włączonego modułu TPM będzie wymagała specjalnej zgody od Microsoftu. Firma zezwala "producentom OEM dla specjalnych systemów komercyjnych, niestandardowych zamówień i systemów klienta z niestandardowym obrazem" na dostarczanie systemów bez włączonej obsługi TPM. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nie masz TPM 2.0 i nie zainstalujesz Windows 11? Wymóg będzie można ominąć i to za sprawą Microsoftu

 0