Nie uwierzycie. HP wprowadza drukarki na abonament

 Nie uwierzycie. HP wprowadza drukarki na abonament

Firma HP wprowadza nową inicjatywę subskrypcji drukarek pod nazwą All-In. Program obejmuje trzy różne modele drukarek, których miesięczne opłaty wahają się od 7 do 36 dolarów, zależnie od liczby wydrukowanych stron. 

HP od pewnego czasu oferuje usługę HP Plus, która obejmuje subskrypcję atramentu. Ta koncepcja spotkała się z krytyką, zwłaszcza ze strony organizacji IITC, która podnosiła kwestie związane z wpływem ekologicznym, wynikającym z konieczności stosowania oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Teraz firma wprowadza na rynek nową formę subskrypcji All-In, która w swoich regularnych miesięcznych opłatach ukrywa nie tylko koszty materiałów eksploatacyjnych, ale również samą drukarkę. W praktyce jest to rodzaj leasingu operacyjnego, obejmującego zarówno sprzęt, jak i jego eksploatację.

Chociaż taka forma subskrypcji może być atrakcyjna dla klientów z uwagi na różne korzyści, to należy mieć na uwadze, że wiąże się ona również z pewnymi ograniczeniami, które są typowe dla tego rodzaju umów leasingowych.

Przejdźmy najpierw do korzyści płynących z tej inicjatywy. W ramach programu All-In klienci mogą wybierać spośród trzech różnych modeli drukarek: HP Envy, której koszt wynosi od 6,99 USD miesięcznie, HP Envy Inspire, dostępnej od 8,99 USD miesięcznie, oraz HP OfficeJet Pro, który zaczyna się od 12,99 USD miesięcznie. W ramach tych opłat klient otrzymuje nie tylko samą drukarkę, ale także materiały eksploatacyjne niezbędne do jej użytkowania. Co więcej, w przypadku wyczerpania się tuszu, drukarka automatycznie zamówi nowe zasoby, które zostaną dostarczone następnego dnia. A jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy techniczne z drukarką, HP zobowiązuje się do bezpłatnej wymiany na nowy, sprawny egzemplarz. Po dwóch latach użytkowania istnieje także opcja bezpłatnej wymiany starej drukarki na nowszy model.

 

A teraz przejdźmy do nieco mniej optymistycznych aspektów, które wynikają z samej natury leasingu operacyjnego. Zobowiązując się do opłacania drukarki przez określony czas, użytkownik musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami. W przypadku usługi All-In, jeśli użytkownik nie zrezygnuje z usługi w ciągu 30 dni od jej rozpoczęcia, umowa automatycznie przedłuża się na 2 lata. Podobnie jak w przypadku leasingu samochodów, obowiązują tutaj limity wydrukowanych stron, ponieważ abonament obejmuje także koszty eksploatacyjne. Jednak te limity są dość rygorystyczne. Przykładowo, ceny podane wcześniej dotyczą planu Light, który obejmuje zaledwie 20 stron miesięcznie. Za 50 stron miesięcznie (co stanowi sporadyczne wykorzystanie) opłata wzrasta o dodatkowe 2 dolary miesięcznie, natomiast za 100 stron (co można określić jako umiarkowane wykorzystanie) opłata wzrasta o kolejne 2 dolary. Dla modelu Envy Inspire istnieje także plan "Często", który obejmuje 300 stron miesięcznie, zwiększając miesięczny abonament o dodatkowe 6 USD. Natomiast dla modelu OfficeJet Pro dostępny jest plan biznesowy obejmujący 700 stron miesięcznie, co podnosi miesięczny abonament o kolejne 13 dolarów. W efekcie OfficeJet Pro w najdroższej konfiguracji z planem Business kosztuje 35,99 dolarów miesięcznie.

Jedną z zalet tego systemu jest możliwość swobodnej zmiany planu co miesiąc, co pozwala dostosować usługę do aktualnych potrzeb użytkownika. Jednak warto zauważyć, że anulowanie subskrypcji wiąże się z pewnymi kosztami. Po 24 miesiącach opłata za anulowanie wynosi zero, natomiast w okresie pomiędzy 12 a 24 miesiącem może to być kwota 60, 90 lub 135 USD w zależności od modelu drukarki. W przypadku, gdy subskrypcja jest anulowana przed upływem 12 miesięcy, opłata jest dwukrotnością tej kwoty, tj. 120, 180 lub 270 dolarów. Dodatkowo, jeśli użytkownik przekroczy limit stron określony w wybranym planie, naliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 1 USD za każde 10–15 dodatkowych stron.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nie uwierzycie. HP wprowadza drukarki na abonament

 0