Nie wszystkie CPU Intela 9. generacji mają lutowany IHS. Powraca "glut"

Nie wszystkie CPU Intela 9. generacji mają lutowany IHS. Powraca "glut"

Nowe procesory Intela z serii „F” od początku wzbudzają sporo kontrowersji i krytykowane są głównie za fakt, że pomimo braku zintegrowanego GPU, ich rekomendowane ceny są identyczne jak w przypadku pełnoprawnych odpowiedników. Okazuje się jednak, że to nie jedyne cięcia budżetowe na jakie zdecydował się producent w tym przypadku i CPU z tej rodziny nie otrzymały lutowanego rozpraszacza ciepła i zamiast tego powrócono w nich do popularnego „gluta”, czyli nie najlepszej jakości pasty termoprzewodzącej. Jest to spore rozczarowanie, ponieważ jedną z głównych zalet dziewiątej generacji procesorów Intela było właśnie powrócenie do lutowanego IHS z użyciem dobrej jakości materiału termoprzewodzącego (sTIM), ale jak właśnie odkrył niejaki momomo_US po oskalpowaniu modelu Core i5-9400F, takowego nie uświadczymy w tym przypadku.

Odkrycie "gluta" w procesorze Core i5-9400F jest sporym rozczarowaniem i kolejnym argumentem (tak jak brak iGPU) przemawiającym przeciwko serii "F".

Nie wszystkie CPU Intela 9. generacji mają lutowany IHS. Powraca "glut"

Nowe CPU Intela bez iGPU wycenione tak samo jak odpowiedniki z "integrą"

Ostatnio aktualizacja firmware’u płyt głównych opublikowana na stronie MSI zdaje się zaś potwierdzać dwie wersje produkcyjne (stepping) procesora Core i5-9400F. Z ustaleń wynika, że stepping P0 odnosi się do 8-rdzeniowego układu z dwoma rdzeniami wyłączonymi i lutowanym IHS, natomiast stepping U0 (na zdjęciu powyżej) to mniejszy 6-rdzeniowy układ, który posiada standardową pastę termoprzewodzącą. Co więcej, ten drugi charakteryzuje się też cieńszym laminatem, a także rozpraszaczem ciepła, który stosowany był w przypadku procesorów Intela 8. generacji. Wiadomość ta może okazać się rozczarowująca dla wielu osób, ponieważ popularny „lut” poprawia efektywność transferu termicznego pomiędzy chipem a rozpraszaczem ciepła, co przekłada się na niższe temperatury i tym samym zwiększa potencjał OC (przynajmniej w teorii). Niższe temperatury to także stabilniejsza i dłuższa praca w trybie Turbo Boost.

Nie wszystkie CPU Intela 9. generacji mają lutowany IHS. Powraca "glut"

Jak na razie nie wiemy jeszcze, jak powszechnie Intel stosuje zwykłą pastę w przypadku układów 9. generacji i niewykluczone, że tę znaleźć będzie można także w innych modelach, a nie jedynie Core i5-9400F. Tu nasuwa się pytanie, czy dotyczy to jedynie tych CPU z serii „F”, czy może standardowy Core i5-9400 także nie w każdej iteracji jest lutowany? Co warto jednak wiedzieć, jak na razie w sprzedaży sklepowej zdają się znajdować jedynie modelu ze steppingu U0, czyli z pastą i nie wiemy, czy Intel zdecyduje się na wprowadzenie na rynek steppingu P0. Jeśli tak by się stało, dobrze by było, żeby jakoś wyraźnie zaznaczono na pudełku, z którą wersją mamy do czynienia, by uniknąć późniejszego rozczarowania (chociaż wydaje się, że to płonne nadzieje). Mamy nadzieję, że głos w sprawie zabierze w końcu producent, który rozwieje kilka wątpliwości i rozjaśni sytuację.

Nie wszystkie CPU Intela 9. generacji mają lutowany IHS. Powraca "glut"

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nie wszystkie CPU Intela 9. generacji mają lutowany IHS. Powraca "glut"

 0