W wieku 59 lat zmarł Kevin Mitnick, słynny haker i inżynier społeczny, który kiedyś był jednym z najbardziej poszukiwanych cyberprzestępców na świecie.
Śmierć Mitnicka została ogłoszona przez jego rodzinę i starszych pracowników KnowBe4, firmy zajmującej się szkoleniami i świadomością bezpieczeństwa, której był współwłaścicielem. „Kevin był moim drogim przyjacielem i wielu z nas tutaj w KnowBe4. Był naprawdę luminarzem w rozwoju branży bezpieczeństwa cybernetycznego, ale przede wszystkim Kevin był po prostu wspaniałym człowiekiem i bardzo będziemy go brakować” – powiedział Stu Sjouwerman, dyrektor generalny KnowBe4. Mitnick był opisywany przez tych, którzy go znali, jako najsłynniejszy haker na świecie. Znany był ze swojej inteligencji, poczucia humoru i niezrównanych umiejętności technologicznych, a także talentu do inżynierii społecznej.
Historia polowania na Mitnicka doczekała się nawet filmowej adaptacji - Obława z 2000 roku.
Jako dorastający chłopak na przedmieściach Los Angeles, Mitnick po raz pierwszy zetknął się z inżynierią społeczną i koncepcją hakowania w wieku 12 lat. Zdołał przekonać kierowcę autobusu z Los Angeles, aby powiedział mu, gdzie zdobyć mechaniczne urządzenie do dziurkowania biletów, dzięki któremu jeździł autobusami po mieście za darmo. Wykorzystywał odcinki biletóww, które firma autobusowa pozostawiła w śmietniku.
Pod koniec lat 70. Mitnick stał się praktykiem "sztuki" phreakingu (łamania zabezpieczeń telekomunikacyjnych, żeby wykonywać darmowe połączenia telefoniczne), która później przerodziła się w hakowanie systemów komputerowych. Już w wieku 16 lat włamał się do sieci pioniera mikrokomputerów Digital Equipment Corporation, która ostatecznie stała się częścią Compaq, a później HP, i skopiował oprogramowanie jej systemu operacyjnego.
Jego pierwszy poważny aktywny cyberatak miał miejsce w tamtym okresie, co doprowadziło do jego oskarżenia i skazania w 1988 roku. Za te działania Mitnick spędził 12 miesięcy w więzieniu, w zawieszeniu na 3 lata. Jednak już pod koniec okresu nadzorowanego zwolnienia, ponownie włamał się do systemów firmy telefonicznej Pacific Bell. Twierdził, że zrobił to w celu przeprowadzenia kontrinwigilacji, czyli zabezpieczenia się przed nadzorem ze strony firmy telefonicznej, która go monitorowała w imieniu amerykańskich organów ścigania.
Za to działanie wydano nakaz aresztowania Mitnicka, który rozpoczął swoją ucieczkę. Po dwuletniej obławie, w czasie której zarzucano mu popełnienie wielu przestępstw hakerskich, został aresztowany w lutym 1995 roku w Karolinie Południowej. Ostatecznie oskarżono go o wiele zarzutów dotyczących zarówno oszustw finansowych, jak i posiadania nieautoryzowanych urządzeń dostępowych, przechwytywania komunikacji przewodowej lub elektronicznej, nieautoryzowanego dostępu do komputera federalnego i spowodowania uszkodzenia komputera.
Mitnick zawsze podważał oskarżenia o to, że jest złośliwym cyberprzestępcą, utrzymując, że był ofiarą nieprawdziwych informacji w mediach głównego nurtu. W 2003 roku Mitnick zapewniał, że mimo że był "wrzodem na tyłku" dla wielu, nigdy nie zniszczył, nie ujawnił ani w żaden inny sposób nie wykorzystał danych, do których uzyskał dostęp.
Jego zwolennicy, którzy organizowali słynną kampanię "Free Kevin" w jego imieniu, wciąż twierdzą, że wiele zarzutów było sfingowanych i prawdopodobnie fałszywych. Istnieje słynna anegdota, że w pewnym momencie jego uwięzienia sędzia federalny był przekonany, że Mitnick był w stanie włamać się do amerykańskich systemów wojskowych i wystrzelić pocisk nuklearny, po prostu gwiżdżąc na komputer. Oczywiście, taki scenariusz był całkowicie nieprawdopodobny, jednak spowodował, że Mitnick spędził osiem miesięcy w izolatce.
Po opuszczeniu więzienia Mitnick założył własną firmę konsultingową ds. bezpieczeństwa i stał się odnoszącym sukcesy konsultantem, mówcą publicznym i autorem. Regularnie występował na imprezach związanych z cyberbezpieczeństwem, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem. Był szanowanym edukatorem i komentatorem w kwestiach cybernetycznych, a jego wkład w popularyzację świadomości dotyczącej bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni jest powszechnie w branży doceniany.
Pogrzeb Mitnicka odbędzie się w Las Vegas w dniu 1 sierpnia 2023 r., podczas którego zostanie pochowany obok swojej matki i babci.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Nie żyje Kevin Mitnick - legendarny haker i inżynier społeczny