Niektóre chipy Intela zbanowane w Niemczech. Firma przegrała spór patentowy

Niektóre chipy Intela zbanowane w Niemczech. Firma przegrała spór patentowy

Jak donosi Financial Times, sąd regionalny w Düsseldorfie w Niemczech orzekł w środę, że Intel naruszył patent amerykańskiej firmy R2 Semiconductor, a następnie wydał nakaz zakazu sprzedaży niektórych procesorów firmy poprzedniej generacji na terenie kraju. Sprawa nie dotyczy tylko procesorów Intela, ale również produktów Della i HP, które korzystały z tych CPU.

Intel ostro zareagował na działania R2 Semiconductor, oskarżając firmę z Palo Alto w Kalifornii o korzystanie z patentu niskiej jakości i zapowiedział odwołanie się od tej decyzji. Sąd regionalny w Düsseldorfie w Niemczech wydał w środę wyrok przeciwko firmie Intel, wydając nakaz sprzedaży procesorów Core z serii „Ice Lake”, „Tiger Lake”, „Alder Lake” i Xeon Scalable „Ice Lake Server”. 

Intel ostro zareagował na działania R2 Semiconductor, oskarżając firmę z Palo Alto w Kalifornii o korzystanie z patentu niskiej jakości i zapowiedział odwołanie się od tej decyzji.

Procesory Intel Core „Alder Lake” dwunastej generacji wciąż są na rynku, więc mogą zniknąć ze sklepowych półek, jeśli apelacja Intela nie odniesie skutku. Nie oznacza to, że procesory Core „Alder Lake” 12. generacji znikną z rynku z dnia na dzień, więc nie ma się czym martwić na zapas. Warto też dodać, że problem nie dotyczy najnowszych serii Intel Core 13. generacji „Raptor Lake” i 14. generacji „Raptor Lake Refresh”, podobnie jak nowych mobilnych procesorów Core Ultra „Meteor Lake”.

Intel wchodzi do Polski. Inwestycja ma wynieść 4,6 miliarda dolarów

Intel wydał oświadczenie, w którym możemy przeczytać: „R2 składa seryjne pozwy, aby wyłudzić duże sumy od innowatorów takich jak Intel. R2 najpierw złożył pozew przeciwko Intelowi w USA, ale po unieważnieniu patentu R2 na niską jakość w USA, R2 przeniosło swoją kampanię przeciwko Intelowi do Europy. Intel uważa, że ​​przedsiębiorstwa takie jak R2, zdające się być firmą fasadową, której jedyną działalnością są spory sądowe, nie powinny mieć możliwości uzyskiwania nakazów sądowych dotyczących procesorów i innych kluczowych komponentów kosztem konsumentów, pracowników, bezpieczeństwa narodowego i gospodarki”.

David Fisher, dyrektor generalny R2, powiedział: „Jesteśmy zachwyceni, że bardzo szanowany niemiecki sąd wydał nakaz i jednoznacznie stwierdził, że Intel naruszył patenty R2 dotyczące zintegrowanych regulatorów napięcia. Zamierzamy wyegzekwować ten nakaz i chronić naszą cenną własność intelektualną. Globalny system patentowy powstał właśnie po to, aby chronić wynalazców takich jak ja i R2 Semiconductor”.

Dodał: „R2 jest producentem półprzewodnikowej własności intelektualnej, podobnie jak Arm i Rambus, od ponad 15 lat. Intel doskonale zna działalność R2 – w rzeczywistości firmy te znajdowały się na końcowym etapie dogadywania inwestycji Intela w R2 w 2015 r., kiedy Intel jednostronnie wycofał się z tego procesu. R2 zapytało, czy właśnie opublikowany przez Intela dokument techniczny na temat ich podejścia do technologii FIVR, która zaczęła być dostarczana w ich chipach, jest precyzyjny. Następny i ostatni komunikat pochodził od doradcy patentowego Intela. To było wtedy, gdy stało się dla mnie jasne, że Intel wykorzystuje w swoich chipach opatentowaną technologię R2 bez atrybucji lub rekompensaty”.

„W ten sposób doszło do tych pozwów, a Intel jest jedynym podmiotem, jaki R2 kiedykolwiek oskarżył o naruszenie swoich patentów. Nie jest zaskakujące, ale rozczarowujące, że Intel w dalszym ciągu rozpowszechnia swoją fałszywą narrację, zamiast brać odpowiedzialność za powtarzające się i chroniczne naruszenia naszych patentów”. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Niektóre chipy Intela zbanowane w Niemczech. Firma przegrała spór patentowy

 0