Niemcy chcą odsunięcia Huawei od ich sieci 5G

Niemcy chcą odsunięcia Huawei od ich sieci 5G

Huawei nie ma najlepszego okresu na rynkach międzynarodowych. Liczne oskarżenia na rzecz chińskiego rządu nie ułatwiają firmie rozwoju na rynkach Zachodnich, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że zarówno Ameryka jak i Australia odsunęły Huawei od prac przy wdrażaniu technologii 5G ze względu na ryzyko związane z bezpieczeństwem narodowym. Następnymi w kolejce do zablokowania Huawei są Niemcy, gdzie urzędnicy coraz mocniej naciskają na rząd, by ten odpowiednio zadbał o budowę krajowej sieci 5G. Niemcy są obecnie na etapie końcowym podsumowywania dyskusji o pokryciu 5G, wskazując rok 2019 jako potencjalną datę uruchomienia nowej  technologii. Niemieccy ministrowie spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych są jednak mocno zaniepokojeni i według najnowszych informacji, chcą przeforsować stworzoną w ostatniej chwili poprawkę, mówiącą o potencjalnym wpływie chińskiej technologii na bezpieczeństwo narodowe.

Nowe Chińskie prawo zmuszające firmy do współpracy z wywiadem i podejrzenia o współudział w kradzieżach baz danych i włamaniach, nie pomagają Huawei w zdobywaniu zaufania wśród rządów innych państw. W Polsce sieć 5G będzie oparta jednak właśnie o stacje bazowe Huawei.

Podczas gdy wszelkie opóźnienia mogą szkodliwie wpływać na niemiecką ekonomię, ważniejsze jest prawdopodobieństwo nieautoryzowanego dostępu przez chiński wywiad od ogromnej ilości danych od rywalizujących krajów. Wszystko związane jest z chińskim prawem, nakazującym obywatelom, organizacjom i firmom współpracę z chińskim wywiadem w zakresie gromadzenia informacji, właściwie gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Chyba nie trzeba wyjaśniać jak niebezpieczny jest taki zapis i jakie może powodować implikacje. Niemieccy urzędnicy uważają, że udział Huawei w tworzeniu sieci 5G będzie tylną furtką dla chińskiego rządu. Huawei ponownie odpiera wszelkie zarzuty o współpracę z rzędem Państwa Środka, twierdząc, że "cyberbezpieczeństwo było od zawsze na czele naszej listy priorytetów i mamy udokumentowaną historię dostarczania bezpiecznych produktów i rozwiązań do naszych klientów w Niemczech i na całym świecie. Jesteśmy zaufanym partnerem wszystkich głównych operatorów komórkowych w Niemczech i pracujemy ze wszystkimi naszymi partnerami biznesowymi nad stworzeniem bezpiecznej i niezawodnej sieci 5G w Niemczech".

Aby rozwiać możliwość zagrożenia, niemiecki rząd wezwał wszystkie firmy do współpracy w niemieckimi agencjami bezpieczeństwa, Biorąc jednak pod uwagę, że Huawei jest głównym dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego w Europie, jest mało prawdopodobne, że niemiecki rząd zdecyduje się na ryzyko utraty kluczowego dostawcy, zwłaszcza gdy 5G jest tuż za rogiem. Nie jest to łatwy problem do rozwiązania, co podkreślali już Australijczycy. "Huawei to porządna firma, dostarczająca dobrej jakości i dobrze wyceniony sprzęt na całym świecie, jednak nowe chińskie prawo sprawia, że nie możemy korzystać z ich produktów" - powiedziała Dannielle Cave z Australian Strategic Policy Institute. Do tego wszystkiego dochodzą niedawne oskarżenia o kradzieże baz danych z Unii Afrykańskiej w Etiopii, gdzie Huawei był kluczowym dostawcą. W Polsce Play planuje uruchomić sieć 5G również w 2019 roku, z tym że opierać się ona będzie właśnie o stacje bazowe Huawei, który jest najważniejszym dostawcą tego operatora w zakresie sieci LTE.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Niemcy chcą odsunięcia Huawei od ich sieci 5G

 0