Niemcy oferują miliardy euro dofinansowania dla producentów półprzewodników

Niemcy oferują  miliardy euro dofinansowania dla producentów półprzewodników

Niemcy chcą  przyciągnąć producentów chipów, oferując 14 miliardów euro wsparcia finansowego. Działania te są następstwem przerw w łańcuchach dostaw z fabryk położonych w  większości w Azji.

Według Reutersa, wicekanclerz i minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck ogłosił, że jego rząd chce przyciągnąć producentów chipów za pomocą państwowej dotacji  w wysokości 14 miliardów euro. Na spotkaniu biznesowym w Hanowerze przytoczył ostatnie problemy z niedoborami półprzewodników w wieku branżach od sektora motoryzacyjnego, po sprzęt IT. Działania te są  zgodne z europejską ustawę o chipach, która proponuje szereg inicjatyw mających na celu przyspieszenie badań i rozwoju w zakresie półprzewodników w UE oraz budowanie nowych mocy produkcyjnych w celu zmniejszenia uzależnienia Europy od dostaw z krajów takich jak Chiny.

Niemcy chcą  przyciągnąć firmy zajmujące się  produkcją chipów, oferując 14 miliardów euro wsparcia finansowego.

Intel wybrał już Niemcy jaki miejsce  budowy nowego, ogromnego zakładu produkcji chipów w Magdeburgu. Dyrektor generalny Pat Gelsinger powiedział wcześniej, że firma byłaby skłonna przeznaczyć do 80 miliardów euro na nowe zakłady produkujące półprzewodniki w całej Europie.  Niemcy nie są jednak  jedyne, bo o inwestorów walczą też inne kraje.

Stany Zjednoczone próbują również zwiększyć inwestycje rządowe w produkcję półprzewodników oraz badania i rozwój za pomocą amerykańskiej ustawy CHIPS Act , która została podpisana w 2021 r., ale wymaga przyjęcia kolejnego aktu prawnego – America COMPETES Act – w celu odblokowania potencjalnych 52 miliardów dolarów funduszy na zwiększenie produkcji chipów w USA. Indie również mają nadzieję przyciągnąć gogantów i skusić zarówno Intela, jak i tajwańskiego producenta chipów TSMC, oferując do 10 miliardów dolarów, na pokrycie nawet połowy kosztów inwestycji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Niemcy oferują miliardy euro dofinansowania dla producentów półprzewodników

 0