Niemcy: Tajne dokumenty mówią, że Huawei prowadzi działania szpiegowskie

Niemcy: Tajne dokumenty mówią, że Huawei prowadzi działania szpiegowskie

Według doniesień niemieckiego dziennika Handelsblatt, USA przedstawiło Niemcom obciążające dowody dotyczące działań szpiegowskich Huawei na rzecz Pekinu. Gazeta powołuje się na poufny dokument niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych, który stwierdza: "Pod koniec 2019 roku USA przekazało nam informacje wywiadowcze, zgodnie z którymi udowodniono, że Huawei współpracuje z chińskimi organami bezpieczeństwa". Gazeta określiła ten dokument jako dotąd nieujawnione dymiące działo, który wskazuje na poważne obawy związane z bezpieczeństwem, jeśli Huawei będzie mogło uczestniczyć we wdrażaniu sieci bezprzewodowej 5G w Niemczech. "Chińskich firm nie można uznać za wystarczająco godne zaufania, aby spełniały standardy bezpieczeństwa potrzebne do budowy sieci 5G" - stwierdza dokument.

Według poufnych niemieckich dokumentów, USA przekazało dowody na działalność szpiegowską Huawei. Zastanawia tylko czas ujawnienia tych informacji, kiedy UE własnie ogłosiła, że nie będzie blokować udziału Huawei w budowaniu sieci 5G w krajach członkowskich.

 

Należy pamiętać, że rząd kanclerz Angeli Merkel nie zajął ostatecznego stanowiska i nie określił, czy Huawei stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa dla Niemiec, gdzie wszyscy trzej główni operatorzy są klientami chińskiego giganta technologicznego. Z powodu podziału koalicji rządzącej i samej administracji w tej sprawie kanclerz Merkel ogłosiła w grudniu 2019 roku, że Niemcy opóźnią ostateczną decyzję w sprawie udziału Huawei w uruchomieniu 5G w tym kraju do 2020 roku. Rząd niemiecki ujawnił również, że chce wzmocnić proces certyfikacji dostawców sprzętu bez konieczności blokowania jakiegokolwiek kraju lub sprzedawcy. W listopadzie 2019 roku Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) zażądała, aby każdy kontrakt 5G gwarantował bezpieczeństwo przed wpływami zagranicznymi. Następnie Merkel wezwała Unię Europejską do "znalezienia wspólnych rozwiązań" w zakresie zagrożeń bezpieczeństwa, jakie może stanowić udział Huawei i określenia audytów bezpieczeństwa, które byłyby wymagane.

Waszyngton wielokrotnie podkreślał, że Huawei zapewnia Pekinowi dostęp do wrażliwych informacji sieciowych. Te stwierdzenia są poparte istnieniem chińskich przepisów, które wymagają od krajowych firm pomocy Pekinowi w gromadzeniu danych wywiadowczych. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia sprzęt Huawei 5G zapewnia maksymalne korzyści. Azjatycki gigant technologiczny jest obecnie światowym liderem, jeśli chodzi o sprzęt sieciowy związany z 5G. Ponadto sprzęt firmy jest również znacznie tańszy niż sprzęt konkurentów, takich jak Nokia czy Ericsson. Wielka Brytania zezwoliła Huawei na ograniczoną rolę we wprowadzaniu na rynek 5G, a UE zezwoliła krajom członkowski na samodzielną ocenę ryzyka związaną z Huawei i nie będzie ingerować w decyzje państw.

AKTUALIZACJA 30.01.2020 16:10

Przedstawiciel Huawei przesłał do nas oświadczenie w tej spawie i zamieszczamy je w całości:


Huawei nigdy nie zrobił i nigdy nie będzie robił niczego, co zagrażałoby bezpieczeństwu sieci i danych klientów. Jeśli artykuł w Handelsblatt sugeruje, że coś takiego miało miejsce, to zdecydowanie go odrzucamy. W materiale zarzuca się, że dowody na to zostały przedstawione przez rząd USA pod koniec grudnia. Zgodnie z ostatnimi publicznymi wypowiedziami wysokiej rangi przedstawicieli niemieckiego rządu, nie zmienili oni od tego czasu swojego stanowiska w sprawie Huawei. Artykuł Handelsblatt powtarza więc bezpodstawne zarzuty, nie przedstawiając żadnych dowodów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Niemcy: Tajne dokumenty mówią, że Huawei prowadzi działania szpiegowskie

 0