Niemiecki start-up technologiczny chwali się swoim nowym rozwiązaniem do przechowywania danych. Wykorzystując ceramiczne „nanowarstwy” jako elementy konstrukcyjne, innowacyjne nośniki mogą zawstydzić dotychczasowe dyski.
Przełomowa technologia Ceramic Nano Memory
Cerabyte zaprezentuje, jak działa technologia Ceramic Nano Memory, podczas nadchodzącego wydarzenia Storage Developer Conference we Fremont w Kalifornii. Tymczasem krótkie wprowadzenie opublikowane przez założyciela Cerabyte, Christiana Pflauma, zdaje się zapowiadać przełom w segmencie nośników danych.
Nowa technologia wprowadzi pamięć masową w „erę jottabajta” (jottabajt równa się 1000 miliardom terabajtów).
Nadchodzi era jottabajta
Ceramic Nano Memory zaprojektowano z myślą o „paradygmatach gęstości, wydajności i dostępu”, a także o wymaganiach centrów danych w zakresie kosztów i zrównoważonego rozwoju, powiedział Pflaum. Dzięki zastosowaniu ceramicznych nanowarstw o grubości 50–100 atomów, nowa technologia wprowadzi pamięć masową w „erę jottabajta” (jottabajt równa się 1000 miliardom terabajtów).
Ceramika to materiał nieorganiczny, który jest odporny na ciepło i korozję, przez co używany jest przez ludzi od co najmniej 26 000 lat. Cerabyte chce teraz wykorzystać wyjątkowe właściwości ceramiki do przechowywania informacji, które można chronić przed „większością zagrożeń związanych z nośnikami danych”. Dane są zapisywane i odczytywane za pomocą lasera lub „wiązek cząstek” z bitami ułożonymi w matryce przypominające kod QR. Cerabyte ma już własny plan rozwoju tej technologii, który ma obejmować rozmiary bitów od 100 nm do 3 nm lub gęstość powierzchniową klasy GB/cm2 do TB/cm2.
Redukcja kosztów
Ceramic Nano Memory zapewnia 75% redukcję całkowitego kosztu posiadania (TCO) w centrach danych, ponieważ technologia nie wymaga wymiany nośników, „żadnej energii” ani migracji danych. Dla archiwów, firm działających w chmurze i rozrywki, pamięć ceramiczna oferowana przez Cerabyte to rozwiązanie, które może wytrzymać ponad 5000 lat i jest odporne na ekstremalne zakresy temperatur, od warunków kosmicznych (-273° C) po piekarniki (300°C).
Śpiew przyszłości
Rozwiązania pamięci masowej oparte na technologii Ceramic Nano Memory wejdą na rynek w ciągu najbliższych siedmiu lat jako kartridże „CeraMemory”, oferujące pojemności od 10 petabajtów do 100 PB, a tak przynajmniej zapewnia Cerabyte. Firma obiecuje, że w latach 2030-2035 ulepszone rozwiązanie „CeraTape” będzie oferować nośniki o pojemności 1 eksabajta. Matryce wiązek cząstek „umożliwią dalsze skalowanie” gęstości pamięci, podczas gdy przepustowość zapisu i odczytu będzie na poziomie „prędkości klasy GB/s”.
Pflaum stwierdził w swojej krótkiej prezentacji, że zapotrzebowanie na przechowywanie danych w dalszym ciągu rośnie wykładniczo, a większość tych danych staje się „zimna” po miesiącu. Dane naukowe, biznesowe i użytkowników są następnie przechowywane przez dziesięciolecia i prawie nigdy nie są usuwane, a cyfrowy świat najwyraźniej potrzebuje nowatorskiego rozwiązania do przechowywania danych, które będzie bezpieczne, niezawodne i tanie w zarządzaniu. Miejmy nadzieję, że szczegółowe informacje na temat faktycznego działania Ceramic Nano Memory zostaną przedstawione podczas konferencji deweloperów pamięci masowych 2023, która odbędzie się w dniach 18–21 września. Na razie to rozwiązanie brzmi zbyt dobrze, by mogło być prawdziwie.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Niemiecka firma zapowiada technologię, która może zrewolucjonizować rynek pamięci. Era jottabajta