Niemiecki dystrybutor ujawnia plany Intela i AMD

Niemiecki dystrybutor ujawnia plany Intela i AMD

Targi Computex zbliżają się dużymi krokami i coraz więcej doniesień koncentruje się na tym, czego możemy spodziewać się w trakcie tej imprezy. Z pomocą przychodzi tu Bluechip Computer, czyli niemiecki dystrybutor z branży IT, którego prezentacja zdradza wiele ciekawych szczegółów.

30-minutowa prezentacja zamieszczona w serwisie YouTube była webinarium przeprowadzonym dla biznesowych partnerów dystrybutora i nie miała zostać upubliczniona. Mleko jednak się rozlało, a my poznaliśmy tegoroczne plany AMD i Intela na rynku procesorów. I tak, z zaprezentowanych slajdów dowiedzieć możemy się, że AMD planuje wypuścić platformę Z490 już w przyszłym miesiącu. Co prawda, wiedzieliśmy, że Czerwoni szykują taki chipset, ale dotychczasowe przecieki nie sugerowały tak szybkiej premiery. Tym samym wygląda na to, że wkrótce AMD i Intel korzystać będą z tego samego nazewnictwa dla swoich układów logiki, co może powodować zamieszanie na rynku, szczególnie podczas wyboru płyty głównej. Co takiego oferować będzie Z490 dla Ryzenów? Tego jeszcze nie wiemy, ale AMD ma sporo do nadgonienia, jeśli chodzi o możliwości ich chipsetów, np. w zakresie linii PCIe czy wbudowanego Wi-Fi. W lipcu (pod koniec miesiąca) doczekać mamy się zaś debiutu chipsetu B450, który stanowić ma tańszą alternatywę dla Ryzenów, a w sierpniu na rynek trafi druga generacja Threadripperów wraz z odświeżeniem platformy X399.

Nowe przecieki nie dostarczają jakichś zaskakujących informacji, ale potwierdzają wiele dotychczasowych plotek

Jeśli zaś chodzi o Intela, to wiadomo, że ten producent szykuje się do wypuszczenia na rynek chipsetu Z390. Z370 napędza procesory Coffee Lake od pół roku, a ostatnio niebieska ekipa rozszerzyła swoją ofertę o układy logiki ze średniej półki ze zintegrowanym WiFi. Z prezentacji Bluechip Computer wynika zaś, że na Z390 poczekamy do trzeciego kwartału tego roku. Poza tym, w czwartym kwartale spodziewać mamy się 8-rdzeniowych procesorów firmy, ale próbki inżynieryjne tych układów będą przekazywane producentom OEM już w czerwcu. Jest to kolejne potwierdzenie CPU Intela z 8 rdzeniami, więc nie należy już podchodzić do tych informacji w kategorii plotki i zapewne te zadebiutują na jesieni (listopad?). Niestety prezentacja nie zawiera żadnych danych na temat Cascade Lake lub odświeżenia platformy X299, co sugerować może, że spodziewać należy się ich dopiero w przyszłym roku.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Niemiecki dystrybutor ujawnia plany Intela i AMD

 0