Nieoficjalny BIOS wprowadza obsługę procesorów AMD Ryzen 5000 na płytach ASRock X370

Nieoficjalny BIOS wprowadza obsługę procesorów AMD Ryzen 5000 na płytach ASRock X370

Płyty główne AMD z serii 300 nigdy nie miały otrzymać wsparcia dla procesorów Ryzen 5000 (Vermeer), jednak tam gdzie producent nie może, lub nie chce... tam do gry wchodzi społeczność. W sieci pojawił się zmodyfikowany BIOS pochodzący z płyt ASRocka, który wprowadza obsługę najnowszych układów AMD Zen 3. Nieznane źródło dostarczyło BIOS do serwisu informacyjnego HKEPC w Hongkongu w celu dystrybucji. Redakcja potwierdziła, że ​​procesory Ryzen 5000 rzeczywiście działają bez problemów na wybranych płytach głównych X370 ASRock.  Należy podkreślić, że jest to oprogramowanie w wersji Beta i nie pochodzi od ASRocka. 

Udostępniony anonimowo BIOS wprowadza obsługę Ryzenów 5000 Zen 3 na sześciu płytach głównych ASRock X370. Płyty te oficjalnie nie miały otrzymać wsparcia dla nowych Ryzenów.

Modyfikacja jest dostępna dla sześciu płyt głównych ASRock X370, w tym X370 Gaming K4, X370 Gaming X, X370 Killer SLI, X370 Killer SLI / ac, X370 Taichi i Fatal1ty X370 Professional Gaming. Oczywiście należy mieć na uwadze, że nie ma co liczyć na obsługę PCIe 4.0, co jest fizycznie niemożliwe. PCIe 4.0 to jedna z ważniejszych zalet Zen 3, a ponieważ płyty główne nie zostały zbudowane z myślą o tej technologii. Nie da na płytach  ASRock X370 wykorzystać najszybszych dysków SSD PCIe 4.0, jednak sam wzrost IPC nawet do 19% w przypadku nowych Ryzenów jest już wystarczającym argumentem przejścia na serię Ryzen 5000, a teraz może to być możliwe, nawet bez natychmiastowej wymiany płyty głównej. 

Oczywiście nieoficjalne oprogramowanie może zawierać błędy lub problemy ze stabilnością, chociaż dotychczas nie pojawiły się żadne zgłoszenia. Możliwe, że w niedługim czasie pojawią się modyfikacje również dla innych producentów. ASRock jest znany ze swoich niestandardowych rozwiązań i umożliwiania rzeczy, które blokowali producenci - choćby podkręcanie zablokowanych procesorów. Ciekawe, czy za tą modyfikacją faktycznie stoi zwykły anonimowy programista, czy też jest on zatrudniony przez ASRocka, który nie chce narażać się AMD. Wszystkie 6 BIOS'ów możecie pobrać na stronie hkepc.com/20184/

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nieoficjalny BIOS wprowadza obsługę procesorów AMD Ryzen 5000 na płytach ASRock X370

 0