Niesamowita 195 gigapikselowa panorama Szanghaju. To trzeba zobaczyć!

Niesamowita 195 gigapikselowa panorama Szanghaju. To trzeba zobaczyć!

Aparaty w smartfonach rozwijają się w niesamowitym tempie i coraz trudniej znaleźć dobre uzasadnienie do kupowania tak popularnych kiedyś kompaktów, a lustrzanki powracają do świadomych zakupu użytkowników, przestając być modnym produktem. Mimo wszystko profesjonalny sprzęt ma wciąż ogromną przewagę, której jeszcze przez lata próżno będzie szukać w kieszonkowych urządzeniach. Nowa panorama stworzona przez chińską firmę Jingkun Technology, która nazywa siebie "Big Pixel" jest świetnym przykładem takiego stanu rzeczy, a wielkość zdjęcia jest powalająca. Dosłownie można spędzić dni na podziwianiu i odkrywaniu nowych detali. Zdjęcie zrobiono ze szczytu Oriental Pearl Tower w Szanghaju, ukazując otaczające budynek krajobrazy w niesamowitej jakości i z oszałamiającą ilością detali.

Czy zdjęcia tej jakości będą możliwe do stworzenia pojedynczym urządzeniem? Czas pokaże.

Niesamowita 195 gigapikselowa panorama Szanghaju. To trzeba zobaczyć!

Przybliżając obraz z wirtualnego szczytu, można zbliżyć się do obiektów na ziemi i nawet odczytać tablice rejestracyjne samochodów, czy sprawdzić wyraz twarzy ulicznych przechodniów. Zdjęcie samo w sobie jest zbyt duże by umieścić je na naszym serwerze, można je jednak w całej okazałości podziwiać na stronie twórcy, gdzie udostępniono do tego celu specjalne narzędzie. Przeglądanie panoramy Szanghaju wygląda tutaj jak poszukiwanie skarbu i można stracić naprawdę dużo czasu odnajdując co chwila nowe, interesujące rzeczy do obejrzenia. Zdjęcia nie wykonano pojedynczym aparatem. Zostało ono złożone z wielu fotografii, które zarejestrowano na przestrzeni kilku miesięcy. Jak wielkie jest to zdjęcie? Prawdę mówiąc liczba pikseli powoduje opad szczęki.

Jingkun Technology podkreśla, że jest to trzecie największe zdjęcie na świecie, a z pewnością największe zrobione w Azji. Panorama ma 195 gigapixela, co oznacza, że mamy tutaj 195 miliardów pikseli. Jeden megapiksel odpowiada jednemu milionowi pikseli, a jeden miliard pikseli to gigapiksel. Dla porównania przeciętne obecnie urządzenie do robienia zdjęć oferuje pliki o rozdzielczości 12 Mpix, czyli 12 milionów pikseli. Jest to ogromny postęp, który pokazuje niesamowite możliwości rejestrowania obrazu, jednocześnie jest to dość przerażające. Jeśli technologia obrazowania dotrze do niesamowitych przełomów, oferujących takie rozdzielczości, z pewnością będzie to wykorzystywane do masowego monitoringu. Ile czasu minie zanim będą nas obserwować kamery oddalone od nas o kilka kilometrów? Omawiane zdjęcie możecie zobaczyć pod TYM ADRESEM (ze względu na dużą ilość odwiedzających, strona nie zawsze jest dostępna).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Niesamowita 195 gigapikselowa panorama Szanghaju. To trzeba zobaczyć!

 0