Nieświadoma przesiadka na UltraAV. Jak Kaspersky wywołał falę frustracji wśród klientów

Nieświadoma przesiadka na UltraAV. Jak Kaspersky wywołał falę frustracji wśród klientów

Dostawca oprogramowania antywirusowego Kaspersky, które wkrótce zostanie zakazane w Stanach Zjednoczonych, obiecał płynne przejście dla obecnych klientów. Jednak wielu z nich było zszokowanych, gdy odkryli, że ich oprogramowanie antywirusowe nagle samoistnie usunęło się i zostało automatycznie zastąpione przez UltraAV, bez ich zgody. UltraAV jest rozwijane przez Pango Group.

Kaspersky odinstalowany, w zamian pojawia się UltraAV

W poście na oficjalnym forum Kaspersky, pracownik firmy wyjaśnił, że "klienci korzystający z oprogramowania antywirusowego otrzymali aktualizację ułatwiającą przejście na UltraAV. Ta aktualizacja zapewniła, że użytkownicy nie doświadczą przerwy w ochronie po wycofaniu Kaspersky z rynku". To oświadczenie jednak pomija fakt, że zmiana nastąpiła bez jakiegokolwiek udziału użytkowników.

Jak można było się spodziewać, klienci nie byli zadowoleni ze sposobu, w jaki przeprowadzono tę migrację.

Zgodnie z przewidywaniami, klienci nie byli zadowoleni ze sposobu, w jaki przeprowadzono tę migrację. W odpowiedziach na oficjalne oświadczenie wiele osób podzieliło się negatywnymi doświadczeniami związanymi z UltraAV, problemami z przeniesieniem ustawień oraz frustracją związaną z faktem, że nawet osoby spoza USA zostały zmuszone do tej zmiany. Na subreddicie firmy również pojawiły się negatywne komentarze, a jeden z użytkowników napisał, że po odinstalowaniu i ponownym uruchomieniu systemu UltraAV nadal działał, co wzbudziło obawy o infekcję malware.

Kaspersky

Zaskakujące jest to, że jedno z ostatnich działań Kaspersky wobec swoich klientów było tak nieudolne, biorąc pod uwagę, że firma przez dekady była filarem społeczności zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym. Chociaż zrozumiałe jest, że chciano uniknąć przerw w ochronie, to narzucenie nowego rozwiązania bez zgody klientów było fatalnym pomysłem. Działanie to sprawia, że decyzja rządu USA o zakazaniu działalności firmy wydaje się bardziej uzasadniona, choć przed tym incydentem mogło to wyglądać inaczej.

Kaspersky wycofany z Polski

Czas pokaże, czy to zachowanie wpłynie na reputację Kaspersky w innych regionach, w których nadal może legalnie działać. Przypominamy, że zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę, Kaspersky Lab Polska poinformowało w mediach społecznościowych, że rezygnuje z dalszej współpracy z firmą Kaspersky, producentem programów antywirusowych. Zarząd spółki potwierdził, że nie będzie zaopatrywał się w produkty producenta z Rosji, chociaż nadal dostępne będzie wsparcie techniczne w polskim języku, co wynika z chęci wywiązania się ze zobowiązań wobec klientów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nieświadoma przesiadka na UltraAV. Jak Kaspersky wywołał falę frustracji wśród klientów

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł