Nieudany start rakiety Jeffa Bezosa. New Shepard stanął w płomieniach, przerywając passę sukcesów

Nieudany start rakiety Jeffa Bezosa. New Shepard stanął w płomieniach, przerywając passę sukcesów

Suborbitalna rakieta New Shepard Blue Origin doznała katastrofalnej awarii silnika podczas 23 próby startu, kończąc siedmioletnią passę 21 sukcesów.

Po kilku opóźnieniach, głównie związanych z pogodą, które przesunęły 23. start rakiety New Shepard o około dwa tygodnie względem pierwotnego terminu ustalonego na 31 sierpnia, Blue Origin ponowiło próbę w Van Horn w Teksasie około 10:25 czasu CDT (14:25 UTC) 12 września. Mierzący około 15 metrów wysokości, 3,7 metra szerokości i zdolny do wytwarzania ciągu około 50 ton dzięki  silnikowi BE-3, New Shepard osiągnął tylko połowę drogi wznoszenia, po czym stanął w płomieniach. „To była misja ładunkowa bez astronautów na pokładzie” – podała firma w oświadczeniu na swojej stronie internetowej. „System ewakuacji kapsułek działał zgodnie z założeniami. Booster uderzył w ziemię. Nie zgłoszono żadnych obrażeń; uwzględniono cały personel”.

Rakieta New Sheppard nie ukończyła lotu przez awarię silnika. Tym razem nie był to jednak lot załogowy, a w kapsule znajdowały się materiały do eksperymentów.

Mniej więcej sekundę po rozpoczęciu incydentu, silnik kapsuły odpalił i uniósł statek kosmiczny bezpiecznie z dala od zepsutego boostera New Shepard.  Kapsuła rozłożyła swój system spadochronowy i bezpiecznie wylądowała w zaroślach pustyni w Teksasie. Podczas gdy każda awaria rakiety jest niefortunna, to uszkodzenie rakiety zaprojektowanej do wystrzeliwania ludzi może mieć jeszcze gorsze reperkusje.  Całą sytuację ratuje jednak bezbłędnie działający system oddzielenia kapsuły, który zdał egzamin w 100%.

Mniej więcej rok temu rakieta New Shepard zabrała w kosmos między innymi założyciela firmy Jeffa Bezosa i oczywiście sprowadziła go z powrotem. Podobny lot kilka miesięcy później przeżył William Shatner ze Stara Treka. W zeszłym miesiącu NS-22 zabrał w górę sześciu kosmicznych turystów i wrócił na Ziemię również bez żadnych incydentów. Rakieta NS-23 przeniosła 36 ładunków, w tym eksperyment roślinny z  Uniwersytetu na Florydzie, system produkcji wosku do testów z MIT Media Lab oraz system czujników AI od Titan Space Technologies.

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (Federal Aviation Administration), która jest odpowiedzialna za ochronę społeczeństwa podczas komercyjnych startów i lądowań w kosmos, zapowiedziała, że ​​przyjrzy się katastrofie. Dopóki FAA nie określi, czy incydent miał wpływ na bezpieczeństwo publiczne, zgodnie ze standardową praktyką dochodzeniową agencji, New Shepard jest uziemiony.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nieudany start rakiety Jeffa Bezosa. New Shepard stanął w płomieniach, przerywając passę sukcesów

 0