Niewielki serwer wykorzystywany do ogrzewania basenu miejskiego w Anglii

Niewielki serwer wykorzystywany do ogrzewania basenu miejskiego w Anglii

Ciepło generowane przez serwer wielkości pralki jest wykorzystywane do ogrzewania basenu publicznego w Devon w Anglii. Początek nowego trendu?

Jak donosi BBC, Exmouth Leisure Centre korzysta ostatnio z nietypowego systemu ogrzewania - a mowa o komputerach umieszczonych wewnątrz białego pudełka i otoczonych olejem, który wychwytuje ciepło, co wystarcza do ogrzania basenu do około 30°C przez 60% czasu, pozwalając placówce oszczędzić tysiące funtów. Ta będąca serwerem konstrukcja jest bezpłatnie udostępniana ośrodkowi miejskiemu przez firmę Deep Green, która pobiera od klientów opłaty za wykorzystanie jego mocy obliczeniowej do sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Exmouth Leisure Centre korzysta ostatnio z nietypowego systemu ogrzewania, czyli ciepła oddawanego przez serwery.

Założyciel startupu Mark Bjornsgaard powiedział, że firma zwróci również centrum rekreacji  koszty energii elektrycznej za obsługę tego „cyfrowego bojlera”, a siedem innych basenów w Anglii zdecydowało się przystąpić do tego programu. Pomysł, rozwijany od pięciu lat, jest stosunkowo prosty - podzespoły ogrzewają olej, który gorący jest pompowany do wymiennika ciepła w celu ogrzania wody w basenie.

Niewielki serwer wykorzystywany do ogrzewania basenu miejskiego w Anglii

Sean Day, który prowadzi centrum rekreacji, powiedział, że spodziewał się, że rachunki za energię wzrosną w tym roku o 100 000 funtów. „Partnerstwo naprawdę pomogło nam zredukować spodziewany astronomiczny wzrost kosztów w ciągu ostatnich 12 miesięcy – nasze ceny energii i ceny gazu poszybowały w górę” – powiedział.

Dyrektor generalny Swim England, Jane Nickerson, powiedziała, że to świetny pomysł, by baseny wdrażały innowacyjne rozwiązania w celu redukcji kosztów. W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o zamykaniu miejskich basenów, również w Polsce, właśnie ze względu na ogromny wzrost kosztów prowadzenia takich ośrodków, na co wiele samorządów nie może sobie już pozwolić. Tego typu kooperacje wydają się więc bardzo dobrym pomysłem na rozwiązanie tych problemów. 

Profesor inżynierii i środowiska Uniwersytetu Cambridge, dr Julian Allwood, powiedział: „Jeśli to rozsądny pomysł i pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy centrum rekreacji, to dlaczego nie?”. Warto odnotować przy okazji, że w duńskich i szwedzkich miastach ogromne centra danych zasilają tysiące domów. Centra danych mają ogromny problem z ciepłem i dużą część ich kosztów pochłania właśnie pozbywanie się go, dlatego też takie inicjatywy są bardzo korzystne dla obu stron. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Niewielki serwer wykorzystywany do ogrzewania basenu miejskiego w Anglii

 0