Nintendo "wygrywa" 12 milionów dolarów od portali z pirackimi ROM-ami

Nintendo "wygrywa" 12 milionów dolarów od portali z pirackimi ROM-ami

Właściciele nieaktywnych już portali LoveROMS.com i LoveRETRO.co, które oferowały pliki ROM, zgodzili się na zapłatę 12 milionów dolarów odszkodowania na rzecz Nintendo. Właściciele portali, którzy prywatnie są małżeństwem, przyznali się do zarówno bezpośredniego i pośredniego łamania praw autorskich i znaków towarowych. Obie strony zażądały od sądu wycofania się z tego nietypowego procesu, co zakończyło prawną batalię. Latem tego roku Nintendo jasno określiło, że strony oferujące pliki ROM i gry retro nie będą tolerowane. Japoński producent gier złożył pozew w sądzie federalnym w Arizonie, oskarżając LoveROMS.com i LoveRETRO.co o rażące masowe łamanie praw autorskich.

Nintendo doprowadziło do zamknięcia LoveROMS.com i LoveRETRO.co, a pozostałe strony o podobnej tematyce same zaprzestały działalności w obawie przed pozwami.

Stojąc w obliczu procesu o milionowe odszkodowania, właściciel portali Jacob Mathias, szybko wyciągnął wtyczkę, usuwając witryny z sieci. Podjęte przez Nintendo działania spowodowały, że kilka innych witryn o podobnej tematyce zaprzestało swojej działalności w obawie, że będą następne. Działania podjęte przeciw LoveROMS.com i LoveRETRO.co to ewidentny straszak i proces pokazowy, który jak widać odniósł pożądany skutek. Szybko stało się jasne, że Mathias i jego żona, która została dodana do pozwu w późniejszym czasie, nie planowali przeciągania sądowej batalii i nie chcieli uciekać od odpowiedzialności. Zamiast tego nawiązali dialog z Nintendo dążąc do ugody i mając nadzieję na szybkie rozwiązanie sprawy, bez zbyt dużego rozlewu krwi.

Teraz w sieci pojawiły się informacje, że konflikt faktycznie się zakończył i osiągnięto porozumienie. Obie strony zgodziły się na zawarcie ugody sądowej i stały zakaz, który rozwiązuje wszystkie nieuregulowane sprawy. Dokumenty, do których dotarł portal TorrentFreak pokazują, że Mathias i jego żona przyznali się do prowadzenia portali, które łamały prawa autorskie i znaki towarowe, co spowodowało nienaprawialne straty dla Nintendo. Jednakże pomimo dążenia do ugody, parze nie udało się tanio wykpić. Ugoda zobowiązuje małżeństwo do zapłaty 12 milionów dolarów na rzecz Nintendo.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nintendo "wygrywa" 12 milionów dolarów od portali z pirackimi ROM-ami

 0