Nintendo Switch najlepiej debiutującą konsolą w historii firmy?

Nintendo Switch najlepiej debiutującą konsolą w historii firmy?

Nintendo Switch ukazało się zaledwie 4 dni temu, a już zdążyło pobić poprzednie rekordy sprzedaży japońskiej firmy. Poznaliśmy właśnie wyniki z m.in. Ameryki, Japonii i Wielkiej Brytanii.

Kiedy giganci tacy, jak Sony i Microsoft przez ostatnie półtorej dekady zawsze trzymali się ostatniego kwartału roku, Nintendo - nie po raz pierwszy zresztą - postawiło na marzec (tak było przy premierze 3DS). Jak się okazało, wcale nie była to zła decyzja, gdyż według prezesa Nintendo of America, Reggiego Fils-Aime, po Switch sięgnęło w pierwszych dwóch dniach więcej osób, niż po jakikolwiek inny sprzęt w historii Nintendo. Nawet Wii, które było bestsellerem zeszłej generacji. Co więcej, The Legend of Zelda: Breath of the Wild okazał się także najlepiej sprzedającym się premierowym tytułem wydanym przez giganta z Kyoto, nie licząc tytułów dołączonych do konsoli typu Wii Sports.

Statystyki sprzedaży konsol w premierowym tygodniu w UK z bieżącej i poprzedniej generacji

Na tym pozytywne wieści z obozu Japończyków się nie kończą, w rodzimym kraju urządzenie rozeszło się w nakładzie 313,700 egzemplarzy. Co prawda, nie wystarczyło to do ustanowienia rekordu, jak w USA, ale zważywszy na to, że rynek konsol stacjonarnych w Japonii ma się naprawdę słabo od wielu lat i ciągle trwa tam tendencja zniżkowa - jest to bardzo przyzwoity wynik. Podobnie sprzedawało się w swoim otwierającym tygodniu PS4 (322,000), które jest przecież światowym best-sellerem. Oczywiście nie znaczy to, że Switch także się nim stanie, ale jednak świadczy to o tym, że w Japonii zainteresowanie najnowszym sprzętem Nintendo jest sporo. Dane z pierwszego tygodnia są korzystniejsze niż WiiU (308,000) i GameCube (134,000) ale słabsze niż w przypadku 3DS (441,000) i DS. (371,000). Z drugiej strony porównywanie Switch do DS i 3DS nie jest do końca trafione - ta pierwsza konsola jest reklamowana jako stacjonarka z możliwością grania mobilnego, a tamte dwa to typowe handheldy. Dokładny tracking sprzedaży na świecie może być nieco bardziej problematyczny, ale znane są wyniki z Wielkiej Brytanii - są one dwukrotnie lepsze niż WiiU i minimalnie korzystniejsze niż w przypadku niezwykle popularnego tam w poprzedniej generacji Xboksa 360. O ile wszystkie te sygnały są niewątpliwie pozytywne - prawdziwym testem dla konsoli będzie to, jak poradzi sobie na terytoriach, które tradycyjnie nie wykazywały japońską marką tak dużego zainteresowania. Ponadto, interesujące jest to jak Switch poradzi sobie w okresie do świąt 2017, gdyż dopiero wtedy ukaże się najnowsza odsłona Mario oraz więcej tytułów third-party.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nintendo Switch najlepiej debiutującą konsolą w historii firmy?

 0