Nintendo Switch oficjalnie z obsługą Denuvo. Technologia pozwoli ukrócić emulację

Nintendo Switch oficjalnie z obsługą Denuvo. Technologia pozwoli ukrócić emulację

Ze względu na wczesną lukę w sprzęcie, scena emulacji Nintendo Switch kwitnie od samego początku tej konsoli. Stosunkowo łatwo jest piracić tytuły na Switcha i uruchamiać je na komputerach PC, konsolach przenośnych, takich jak Steam Deck, a nawet telefonach z Androidem o niższej mocy. Japoński gigant najwyraźniej dostrzegł ten problem i stara się go rozwiązać, nawiązując współpracę z firmą Irdeto, zajmującą się cyberbezpieczeństwem i słynnym pakietem oprogramowania antypirackiego o nazwie Denuvo.

Denuvo na Nitendo Switch

Denuvo to jeden z najpopularniejszych pakietów software'u DRM, który blokować ma piracenie gier. Jest to oprogramowanie pośrednie, za które programiści płacą i które integrują z rzeczywistym kodem gry, co znacznie utrudnia emulację na innych urządzeniach. Denuvo jest popularne wśród tytułów na PC, ale do tej pory były niedostępne dla twórców gier na Switcha.

Denuvo jest popularne wśród tytułów na PC, ale do tej pory były niedostępne dla twórców gier na Switcha.

Nintendo Switch

Chociaż Denuvo przydaje się nie tylko do blokowania emulacji, wydaje się, że jest to głównym celem tej współpracy, ponieważ Irdeto reklamuje nowy portal dla deweloperów o nazwie Nintendo Switch Emulation Protection Program. Firma nazywa to „rewolucyjną technologią chroniącą gry uruchamiane na Nintendo Switch przed piractwem”. Zauważa również, że piractwo Switcha szkodzi też sprzedaży komputerów PC, ponieważ w gry pirackie z konsoli Nintendo można grać na komputerze PC, z pominięciem Steam, Epic i innych oficjalnych sklepów internetowych.

Co z wydajnością?

To może być dobra wiadomość dla twórców Switcha, ale Denuvo nie cieszy się najlepszą opinią nawet wśród uczciwych graczy, mimo że twórcy chwalą się, że zabezpieczyli ponad 1000 gier przed emulacją. Jest to oprogramowanie DRM, więc wiadomo, że po zainstalowaniu spowalnia działanie oprogramowania (choć jego twórcy temu zaprzeczają), powodując lekki spadek wydajności gier, co powoduje, że niektórzy wydawcy faktycznie usuwają oprogramowanie pośrednie jakiś czas po premierze. Ponadto hakerzy nierzadko bardzo szybko łamali zabezpieczenia Denuvo w nowych grach, ale trzeba uczciwie przyznać, że wiele tytułów opierało im się przez długie miesiące. Oprogramowanie jest również znane z tego, że jest dość drogie, co prawdopodobnie sprawia, iż jest poza zasięgiem mniejszych studiów i zespołów programistycznych.

Nintendo Switch ma już ponad sześć lat, a jego następca spodziewany jest w niedalekiej przyszłości. Można się więc też zastanawiać, dlaczego trwało to tak długo? 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nintendo Switch oficjalnie z obsługą Denuvo. Technologia pozwoli ukrócić emulację

 0