Noctua NH-P1 - ważący aż 1,5 kg pasywny radiator pojawił się w amerykańskim sklepie

Noctua NH-P1 - ważący aż 1,5 kg pasywny radiator pojawił się w amerykańskim sklepie

O gigantycznym, ważącym 1,5 kg radiatorze, który jest w stanie schłodzić wydajne procesory bez wentylatora, słyszymy od Noctua już od dwóch lat. Monstrum po raz pierwszy pokazano w wersji prototypowej na targach Computex 2019 i wtedy nie było jeszcze jasne, czy chłodzenie w ogóle trafi do masowej produkcji. Wkrótce potem Noctua wskazała rok 2020, jako datę wprowadzenia radiatora do sprzedaży, jednak najprawdopodobniej z powodu pandemii Covid-19, chłodzenie w nieco zmienionej od Computex formie, trafiło do fabryk dopiero w grudniu minionego roku. Teraz radiator NH-P1 pojawił się w amerykańskim sklepie Newegg ze statusem niedostępny - co ewidentnie jest przygotowaniem do wprowadzenia produktu do sprzedaży. Cenę ustalono na 100 USD, jednak nie wiadomo, czy jest ona ostateczna.

Noctua najwyraźniej wreszcie się zdecydowała na wprowadzenie pasywnego radiatora NH-P1 do sprzedaży. Nietypowa konstrukcja jest ogromnych rozmiarów i waży aż 1,5 kg.

NH-P1 ma dwanaście aluminiowych żeber o grubości 1,5 mm, sześć miedzianych ciepłowodów i miedzianą podstawę. Według Noctua, wykorzystuje on asymetryczną konstrukcję dla lzapewnienia miejsca nad PCIe i jest w 100% kompatybilny z pamięcią RAM na płytach głównych LGA1200/115x i AM4. Radiator potrafi rozproszyć spore ilości ciepła, jednak nie zaleca się wykorzystywania go z najbardziej prądożernymi układami. W opisie procesorów, którym wystarczy NH-P1 znajduje się m.in. Intel Core 9900K, 9700K lub AMD Ryzen 2700X, 3950X 3700X, 3400G. Radiator nie powinien też być wykorzystywany przy podkręcaniu.

Warto podkreślić, że jak każdy pasywnie chłodzony element, również NH-P1 jest zależny od temperatury zewnętrznej, innych komponentów i obiegu powietrza w obudowie - to wszystko wpływa na ilość rozpraszanego ciepła, jakiej może sprostać radiator. W chwili obecnej nie wiadomo jakie jest maksymalne obsługiwane TDP, jednak informacja ta z pewnością pojawi się wraz z oficjalną premierą. Podczas Computex 2019 firma twierdziła, że radiator sprosta do 120 W TDP, a wartość ta wzrasta do 180 W po zastosowaniu cichego wentylatora. Radiator system mocowania SecuFirm2+ firmy Noctua oparty na Torx, który jest kompatybilny z gniazdami Intel LGA115x, LGA1200 i LGA1200xx oraz AMD AM4, AM3(+), AM2(+), FM2(+) i FM1. Wraz z NH-P1 kupujący otrzymują również tubę z pastą termoprzewodzącą NT-H2.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Noctua NH-P1 - ważący aż 1,5 kg pasywny radiator pojawił się w amerykańskim sklepie

 0