Noctua pokazała gigantyczny radiator. Jest w stanie rozproszyć 1000 W ciepła

Noctua pokazała gigantyczny radiator. Jest w stanie rozproszyć 1000 W ciepła

Na tegorocznych targach Computex 2024 firma Noctua zaprezentowała gigantyczne chłodzenie przeznaczone dla superchipów GH200 Grace Hopper firmy Nvidia.

Radiator dla GH200 nie ma jeszcze oficjalnej nazwy i jest w fazie prototypu. Chip GH200 łączy w sobie 72-rdzeniowy procesor Grace Neoverse V2 z procesorem graficznym Hopper, co stawia wysokie wymagania dotyczące chłodzenia. GH200 umożliwia elastyczne dostrajanie mocy, z zakresem od 450 W do 1000 W, co sprawia, że zarówno chłodzenie powietrzem, jak i cieczą są opłacalnymi rozwiązaniami.

Noctua zastosowała dwa niestandardowe radiatory NH-U12A do chłodzenia procesora i układu graficznego, uzupełnione o specjalnie zaprojektowaną płytę bazową do chłodzenia pamięci. NH-U12A to piąta generacja 120 mm radiatorów CPU z serii NH-U12. Jest wyposażona w siedem rurek cieplnych i może pomieścić maksymalnie dwa wentylatory chłodzące NF-A12. W przypadku zestawu GH200, ze względu na konstrukcję, Noctua musiała zrezygnować z jednego z wentylatorów, co sprawia, że obecne są tutaj trzy wentylatory NF-A12. Dwie wieże NH-U12A są w stanie schłodzić do 1000 W całkowitej emisji ciepła, spełniając wymagania mocy GH200.

Radiator GH200, choć wciąż w fazie prototypu, jest pozycjonowany jako produkt dla konsumentów potrzebujących cichego chłodzenia dla lokalnych aplikacji HPC, samodzielnie hostowanych serwerów LLM typu open source itp. Noctua planuje wprowadzenie chłodzenia dla GH200 na rynek w czwartym kwartale tego roku. Ceny nie są jeszcze znane.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Noctua pokazała gigantyczny radiator. Jest w stanie rozproszyć 1000 W ciepła

 0