Noctua próbuje schłodzić 700-watowego Xeona powietrzem. Założyli zwykły radiator

Noctua próbuje schłodzić 700-watowego Xeona powietrzem. Założyli zwykły radiator

Noctua opublikowała nagranie, w którym chłodzą potężnego Xeona zwykłym radiatorem. Efekty są godne podziwu...

700 W i chłodzenie powietrzem? Noctua pokazuje, że to możliwe.

Noctua to bez wątpienia jeden z najlepszych producentów radiatorów do komputerów. Ich wentylatory to również pierwsza liga, choć do czasu wprowadzenia czarnej wersji kolorystycznej produkty austriackiego producenta omijali miłośnicy kolorów bardziej atrakcyjnych niż brązowo-beżowy. Teraz Noctua postanowiła się pochwalić możliwościami swoich produktów i pokazała specjalny radiator NH-U14S DX-4677, przeznaczony dla najbardziej wymagających procesorów, w tym serwerowych procesorów Intel Xeon. Firma zaprezentowała na portalach społecznościowych, jak ta chłodzenie radzi sobie z temperaturami nawet 700-watowego procesora. Jest to prawdziwe wyzwanie, bo takie 56-rdzeniowe monstrum pod postacią układu Intel Xeon W9-3495X  stanowić problem nawet dla wydajnych zestawów chłodzenia cieczą.

Noctua, w przeciwieństwie do innych producentów zestawów chłodzenia procesorów, raczej nie planuje wprowadzenia chłodzenia cieczą.

Procesor przeżył, operacja się udała...

Wzrasta zapotrzebowanie na coraz wydajniejsze komponenty komputerowe, co często wymaga zastosowania chłodzenia cieczą, ponieważ standardowe chłodzenie powietrzem nie jest wystarczające. Mimo to, Noctua nie uważa, że schładzanie najbardziej wymagających procesorów powietrzem jest niemożliwe. Na opublikowanej demonstracji widzimy otwartą konfigurację z radiatorem Noctua zamontowanym na procesorze Intel Xeon. Kamera pokazuje ekran, na którym widać, że procesor jest obciążony przez dłuższy czas, a temperatura procesora utrzymuje się poniżej 100 stopni Celsjusza dzięki NH-U14S DX-4677.  Niestety nie wiemy, czy wydajność została ograniczona przez dławienie, jednak Noctua wspomina, że ​​przy zużyciu około 450 W temperatura procesora spadła do około 55°C.

Czym różni się NH-U14S DX-4677 od zwykłej "cywilnej" wersji NH-U14S, która zaprojektowana jest dla procesorów do 200 W? Jeśli chodzi o możliwości chłodzenia, to w zasadzie niczym. Co prawda zwiększono powierzchnię styku, odpowiadającą wymiarom Xeonów i dodano specjalistyczne mocowania, co zwiększyło wagę radiatora o 20%, jednak mamy tu wciąż tę samą wieżę z 6 ciepłowodami i te same wentylatory NF-A15 140 mm z maksymalnym poziomem hałasu 24,6 dB(A).

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Noctua próbuje schłodzić 700-watowego Xeona powietrzem. Założyli zwykły radiator

 0