Noctua wprowadza montaż offsetowy dla AMD AM5. Przesunięcie radiatora, to lepsze chodzenie procesora

Noctua wprowadza montaż offsetowy dla AMD AM5. Przesunięcie radiatora, to lepsze chodzenie procesora

Nowość od Noctua to proste rozwiązanie, które umożliwia przesunięcie środka powierzchni styku radiatora o 7 mm bliżej miejsca, w którym procesory AMD Zen4 dla gniazda AM5 mają najbardziej generujące ciepło rdzenie obliczeniowe.

Najgorętszym punktem wielu procesorów wcale nie jest środek.

Układ poszczególnych chipów w procesorach AMD opartych na architekturze Zen4 dla gniazda AM5 został przemodelowany w taki sposób, że potężne rdzenie obliczeniowe w obszarze CCD zostały przesunięte jeszcze dalej na zewnętrzne krawędzie w porównaniu do układu Zen3 dla gniazda AM4. Z tego powodu centralna przestrzeń jest teraz bardziej zajęta przez układ I/O, który nie generuje dużo ciepła. Poniższe obrazy przedstawiają tę konfigurację.

Dla niektórych tylko, dla innych aż 3 stopnie Celsjusza. Takiego spadku możemy się maksymalnie spodziewać po zmianie zestawu montażowego.

Z tego powodu, Noctua wprowadziła nowe elementy montażowe, które umożliwiają użytkownikom przesunięcie radiatora w jednym kierunku, aby jego środkowa część znalazła się nad obszarem procesora, w którym wytwarza się najwięcej ciepła. Dzięki temu, użytkownicy mają teraz możliwość wyboru między standardową pozycją a nową przesuniętą, co umożliwiają zmodyfikowane zestawy montażowe. Skupienie większego nacisku na tym obszarze powinno przyczynić się do zwiększenia wydajności chłodzenia, poprzez efektywniejsze przenoszenie ciepła z rozpraszacza ciepła do podstawy radiatora. Różnica temperatur powinna mieścić się w przedziale od 1 do 3°C.

Zestawy można również stosować ze starszymi procesorami pod gniazdo AM4 z serii Ryzen 5000 i Ryzen 3000, jednak w ich przypadku osiągnięte różnice powinny oscylować tylko na poziomie około 1°C. Zasadę działania i sposób montażu można zobaczyć tutaj:

Ze względu na różne wymiary poszczególnych chłodnic, Noctua oferuje ten element montażowy w 4 wersjach, które przeznaczone są do różnych modeli (rozstawy śrub mocujących):

NM-AMB12: dla radiatorów z rozstawem śrub montażowych 83mm wymagających montażu na górze i dole podstawki (np. NH-D15(S), NH-D14, NH-D9L, NH-C14S, NH-L9x65)

NM-AMB13 : do radiatorów o rozstawie śrub montażowych 83 mm wymagających mocowania z lewej i prawej strony gniazda (np. seria NH-U12P, seria NH-U9B)

NM-AMB14 : do radiatorów z rozstawem śrub montażowych 78 mm wymagających mocowania na górze i dole gniazda (np. NH-D12L, NH-L12S)

NM-AMB15 : do radiatorów o rozstawie śrub montażowych 78 mm wymagających montażu z lewej i prawej strony gniazda (np. NH-U14S, NH-U12A, NH-U12S, NH-U9S)

Warianty NM-AMB12 chromax.black i NM-AMB15 chromax.black, które są również dostępne w kolorze czarnym, są przeznaczone do radiatorów z czarną powłoką chromax.black.

Nowe zestawy montażowe z przesunięciem można kupić osobno, jednak Noctua planuje również dodać je do zestawów z radiatorami jeszcze w tym roku (2023/Q4).

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Noctua wprowadza montaż offsetowy dla AMD AM5. Przesunięcie radiatora, to lepsze chodzenie procesora

 0