Nokia 9 PureView z kiepskim wynikiem w DxOMark - rewolucji nie będzie

Nokia 9 PureView z kiepskim wynikiem w DxOMark - rewolucji nie będzie

Nokia 9 PureView pojawiła się na rynku na początku tego roku z wyjątkowym aparatem - 5-modułowy zestaw dostarczony przez Light, opiera się na fotografii obliczeniowej, aby zwiększyć jakość obrazu w porównaniu do tego, co jest możliwe przy użyciu tylko jednego aparatu. Fotografia obliczeniowa to ewolucja fotografii cyfrowej. W zwykłej fotografii cyfrowej aparat przetwarza informacje, które pochodzą z jednego zdjęcia. W przypadku jednak fotografii obliczeniowej, zdjęć, które składają się na obraz końcowy może być kilkanaście a nawet kilkadziesiąt. Nokia obiecywała dostarczyć wyjątkowe rozwiązanie, ale niestety rzeczywiste wyniki były rozczarowujące - z wyjątkiem renderowania bokeh, które było znacznie lepsze niż to, co dostarcza iPhone XS.

Nokia 9 PureView miała dokonać rewolucji w fotografii smartfonowej, a jest jedynie ciekawostką, o której wszyscy szybko zapomną.

Portal DxOMark właśnie opublikował swoją recenzję aparatu PureView, a wyniki nie są dobre - końcowa ocena 85 punktów jest na poziomie trzyletniego iPhone'a 7 i ledwo przewyższa Nokia 8 Sirocco. W przypadku statycznych zdjęć używana jest  kombinacja pięciu aparatów oraz informacje z sensora Time of Flight. Zapewnia to imponujące efekty bokeh i świetny autofocus - i są to dwie najważniejsze cechy aparatu Nokia 9. Jednakże obietnica układania obrazów z pięciu kamer w celu stworzenia imponującego przybliżenia nie spełniła się - wdrożenie Google'a z użyciem pojedynczej kamery w Pixelu 3a działa znacznie lepiej.

Nokia 9 PureView oficjalnie. Specyfikacja, próbki zdjęć i dość niska cena

Nagrywanie materiałów wideo wcale nie wypada znacznie lepiej. Stabilizacja wideo jest świetna, ale telefon osiąga rozczarowujące wyniki. To dość zaskakujące, ponieważ PureView używa tylko jednej kamery do nagrywania wideo, więc dostrojenie powinno być proste. W rzeczywistości Nokia 8 Sirocco uzyskała lepszy wynik wideo - 82. Należy również pamiętać, że stabilizacja obrazu jest elektroniczna i dostępna tylko w rozdzielczości 1080p (więc filmy 4K nie są stabilizowane). Fotografia obliczeniowa potrafi dokonywać cudów (wystarczy porównać obrazy dostarczane przez Google Camera i zwykłą aplikację do zdjęć), jednakże produkt dostarczony przez Light to jeden wielki niewypał.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nokia 9 PureView z kiepskim wynikiem w DxOMark - rewolucji nie będzie

 0