Nokia i Vodafone uruchamiają sieć 4G na Księżycu

Nokia i Vodafone uruchamiają sieć 4G na Księżycu

Podczas gdy Ziemia czeka na wprowadzenie 5G, to Księżyc dostanie swoją pierwszą sieć 4G już 2019 roku. To mały krok dla 4G, ale ogromny dla Nokii i Vodafone.

Księżycowa sieć 4G ma zostać wykorzystana do wsparcia pochodzącej z Berlina firmy PTScientists w badaniu powierzchni satelity. Misja jest w całości finansowana ze środków prywatnych, na co złożyły się takie firmy jak niemiecki Vodafone, Nokia oraz producent samochodów Audi, który prócz wsparcia finansowego dostarczy również wyposażenie techniczne. Sprzętem ma zostać wyniesiony na Księżyc w 2019 roku na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, która wystartuje z Cape Canaveral na Florydzie. Decyzja o uruchomieniu sieci 4G zamiast szybszej konfiguracji 5G została podyktowana faktem, że nowsza z technologii jest wciąż testowana w kontrolowanym środowisku i nie można być pewnym jej stabilności.

Ceny w roamingu zapewne będą kosmiczne ;)

Nokia Bell Labs stworzy najwyższej jakości kompaktowy system LTE, umożliwiający tworzenie lokalnej, niezależnej sieci LTE do bazowej stacji Vodafone, która nie będzie większa niż "torebka cukru". Całość ma służyć do komunikacji z dwoma łazikami, które wyprodukuje i dostarczy Audi. Łaziki będą wykorzystywane do przesyłania informacji oraz nagrań w rozdzielczości HD do naukowców na Ziemi. Celem misji jest również analiza łazika pozostawionego w 1972 roku przez misję Apollo 17. "To jest kluczowy pierwszy krok do ciągłej eksploracji układu słonecznego" - powiedział Robert Bohme, CEO i założyciel PTScientist - "Jeśli chcemy, żeby ludzkość mogła opuszczać Ziemię, musimy stworzyć infrastrukturę poza naszą domową planetą.Wspaniałą rzeczą związaną z LTE jest to, że oszczędza ogromną ilość energii, a im mniej energii wykorzystujemy do wysłania danych, tym więcej mamy na naukę".

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nokia i Vodafone uruchamiają sieć 4G na Księżycu

 0