Nokia oskarża Apple o naruszenie 32 patentów

Nokia oskarża Apple o naruszenie 32 patentów

Fiński producent telefonów, który powraca na rynek, właśnie złożył pozwy do niemieckich i amerykańskich sądów, w których zarzuca firmie Apple o naruszenie 32 patentów.

Złożone przez Nokię pisma sądowe dotyczą między innymi patentów związanych z ekranami, interfejsem użytkownika, oprogramowaniem, antenami, chipsetami i dekodowaniem plików wideo. Papiery trafiły do sądów regionalnych w Dusseldorfie, Mannheim i Monachium, jak również do Sądu Dystryktowego USA dla Wschodniego Dystryktu Teksasu. Nokia nie zamierza na tych czynnościach poprzestawać i wkrótce złoży więcej pozwów do innych sądów.

Aż 8 patentów w jednym pozwie skierowanym do teksańskiego sądu tyczy się kodeku h.264, aprobowanego przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny. Drugi wniosek pozwu do tego samego sądu związany jest z innymi aspektami technologicznymi.

Produktami Apple, które wykorzystują kodek h.264 są iPhone, iPad, iPod, Apple Watch, komputery klasy Mac i Apple TV. Nokia ma pretensje do giganta z Cupertino o to, że nie zaakceptowali opłat licencyjnych proponowanych przez Nokię, podczas gdy inni producenci nie widzieli w tym problemu.

Jeśli Nokii udałoby się wygrać sprawy sądowe, to zapewne fiński producent telefonów komórkowych byłby w stanie zdobyć niemałą kwotę pieniędzy, która pomogłaby powracającej na rynek smartfonów firmie. Apple niejednokrotnie przegrywało już pozwy na patenty, wypłacając na przykład w tym roku 25 milionów dolarów firmie Dynamic Advances (w sprawie Siri) czy 625 mln dla Facetime.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nokia oskarża Apple o naruszenie 32 patentów

 0