Nokia w kryzysie? Firma zwolni część pracowników

Nokia w kryzysie? Firma zwolni część pracowników

Nokia to kolejna marka technologiczna, którą dotknął kryzys i zmuszona jest przeprowadzić redukcję etatów. Wiemy ile osób pożegna się z posadami.

Nokia zwalnia pracowników

Nokia w dawnych czasach niezwykle popularny i kultowy producent klasycznych telefonów nie poradził sobie w erze smartfonów, w efekcie dziś przebywa na peryferiach rynku. Firma jednak skupia się na innych elementach biznesu związanego z technologią i wydawać by się mogło, że mimo wszystko nie może narzekać, ale kryzys dotarł także do niej. Nokia ogłosiła plan zwolnienia 14 tysięcy pracowników i po zapoznaniu się z danymi finansowymi przedsiębiorstwa za trzeci kwartał decyzja jest oczywista.

Nokia ogłosiła, iż w wyniku redukcji etatów z firmy odejdzie 14 tysięcy osób.

Nokia ogłosiła zwolnienia pracowników
 

Nokia wykazała 20-procentowy spadek sprzedaży netto rok do roku, z 6,24 miliarda euro do 4,98 miliarda euro. Tymczasem zysk spadł o 69 procent, do 133 milionów euro, w porównaniu z 428 milionami euro w tym samym okresie rok wcześniej. Nokia podała, że jej celem w ramach restrukturyzacji jest obniżenie kosztów od 800 mln euro do 1,2 mld euro do końca 2026 r., co oznacza redukcję wydatków o 10–15 procent.

Co najmniej 400 mln euro oszczędności przybędzie tylko w 2024 r., a następnie dodatkowe 300 mln euro w 2025 r. Oznaczałoby to, że w 2026 r. pozostałoby wycisnąć kolejne 100–500 mln euro.

Aby to osiągnąć, Nokia będzie musiała pożegnać się z tysiącami pracowników. Oczekuje się, że zatrudnienie w firmie spadnie z 86 000 do 72 000–77 000. Korporacja spodziewa się, że większość oszczędności – a co za tym idzie cięć – obejmie sieci komórkowe, usługi w chmurze oraz oddziały korporacyjne.

W lutym konkurent Nokii w branży telekomunikacyjnej, Ericsson poinformował, że w ramach podobnego cięcia kosztów zwolni 8500 pracowników. W swoim raporcie za trzeci kwartał, który ukazał się na początku tego tygodnia, firma Ericsson również odnotowała spadek sprzedaży i zysków w porównaniu z okresem rok temu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nokia w kryzysie? Firma zwolni część pracowników

 0