Norwegia nakłada na Meta (Facebook) 100 000 USD kary dziennie

Norwegia nakłada na Meta (Facebook) 100 000 USD kary dziennie

Właściciel gigantów mediowych - Meta, odpowiedzialny za serwisy społecznościowe Facebook i Instagram, zostanie ukarany potężną grzywną w wysokości 100 000 USD dziennie za naruszenia prywatności użytkowników, oświadczył norweski organ ochrony danych w poniedziałek. Ta drastyczna kara może wywołać szersze implikacje w Europie i zmienić sposób, w jaki korporacje technologiczne gromadzą i wykorzystują dane użytkowników.

Meta przewiduje przegląd decyzji w sprawie naruszenia prywatności - Europejska Rada Ochrony Danych zaangażowana w postępowanie.

Regulator Datatilsynet poinformował, że kara będzie naliczana codziennie od 4 sierpnia do 3 listopada, chyba że Meta podejmie odpowiednie działania naprawcze w związku z naruszeniami prywatności.  Oprócz ogromnej grzywny, norweski organ nadzorczy również nakazał Meta Platforms zaprzestanie zbierania danych użytkowników w Norwegii, szczególnie informacji o fizycznych lokalizacjach użytkowników, które były wykorzystywane do celowania w nich reklam behawioralnych. Ten model biznesowy, popularny wśród wielkich graczy branży Big Tech, został uznany za naruszający prywatność użytkowników i wykorzystujący dane w sposób niezgodny z przepisami o ochronie danych.

Kilka dni po wyroku najwyższego sądu Unii Europejskiej, który zabronił Meta gromadzenia danych użytkowników w celach reklamy behawioralnej, Norwegia nałożyła na firmę 100 000 USD kary dziennie za naruszenia prywatności, do czasu naprawienia problemu.

Meta Platforms ogłosiła, że zamierza dokładnie przeanalizować decyzję norweskiego regulatora danych, Datatilsynet, dotyczącą naruszenia prywatności użytkowników. Firma twierdzi, że ta decyzja nie będzie miała bezpośredniego wpływu na jej usługi, ale skupi się na zrozumieniu konsekwencji i dostosowaniu swoich praktyk w zgodzie z wymogami ochrony danych.

Datatilsynet złożył wniosek do Europejskiej Rady Ochrony Danych, aby potwierdzić swoją decyzję i ewentualnie rozszerzyć zakres terytorialny kar na terenie całej Europy, jeśli zostanie to zatwierdzone. Ta inicjatywa może przyczynić się do ujednolicenia regulacji ochrony danych w regionie.

Meta ma zakaz wykorzystywania lokalizacji do celów reklamowych.

Warto przypomnieć, że decyzja norweskiego regulatora zapadła zaledwie kilka dni po wyroku najwyższego sądu Unii Europejskiej, który zabronił Meta gromadzenia danych użytkowników w celach reklamy behawioralnej. To ważne orzeczenie może przyczynić się do zmiany praktyk wielu podmiotów działających w branży Big Tech.

Irlandzki organ regulacyjny ds. danych osobowych (DPC) również wypowiedział się na temat praktyk Meta, zmuszając firmę do zaprzestania zbierania danych użytkowników do celów reklamy behawioralnej. Meta wyraziła swoje zobowiązanie do współpracy z DPC, który jest głównym organem regulacyjnym firmy w Unii Europejskiej.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Norwegia nakłada na Meta (Facebook) 100 000 USD kary dziennie

 0