Notebook Alienware 17 z techniką śledzenia ruchów gałki ocznej

Notebook Alienware 17 z techniką śledzenia ruchów gałki ocznej

Alienware (Dell) udostępnił dzisiaj szereg informacji dotyczących nadchodzącego notebooka z 17-calową matrycą i systemem Tobii, techniką śledzenia ruchów gałki ocznej. Co istotne, komputer wykorzystuje eye tracking nie tylko do zabezpieczenia danych i usprawnienia obsługi, ale także gier - w tym celu Alienware połączył siły z deweloperami reprezentującymi studio Overwolf, odpowiedzialnymi za platformę upraszczającą tworzenie rozszerzeń do gier.

Dzięki obecności Tobii, nowy flagowiec mógł zostać wyposażony w kilka nietypowych funkcji:

  • Wake on Gaze - możliwość wybudzenia urządzenia ze stanu uśpienia przez spojrzenie na logo
  • Keyboard Lights - automatyczne dostosowanie charakterystyki podświetlenia klawiatury w zależności od zachowania użytkownika, np. wyłączenie diod w nieużywanej strefie
  • Alienware Logo i AlienFX Chassis Lights - podświetlenie obudowy zależne od aktywności użytkownika (uruchamiane wtedy, gdy ten patrzy na konkretne elementy)
  • Stay Awake / Dim Screen - zautomatyzowane sterowanie natężenaniem luminancji matrycy
  • Autolock - blokada urządzenia na wypadek odejścia właściciela od ekranu (bez konieczności uśpienia bądź powrotu do ekranu logowania)
  • Windows Hello - logowanie biometryczne

 

Jeśli chodzi o cechy związane bezpośrednio z grami, swoje dołożyli programiści z Overwolfa:

  • Replay HUD - narzędzie umożliwiające analizę zarejestrowanej rozgrywki w oparciu o wskazanie punktów szczególnej koncentracji
  • Game Capture - nakładka rejestrująca obraz z gier wraz z danymi o skupieniu wzroku
  • Twitch Streaming - narzędzie strumieniujące obraz do serwisu Twitch, pozwalająca na przekazywanie wiadomości poprzez ruch gałek ocznych
  • End Screen - narzędzie wskazujące punkty szczególnej koncentracji podczas rozgrywki

 

Producent zarzeka się ponadto, że do końca 2017 roku na rynku pojawi się około 100 gier wykorzystujących Tobii - na chwilę obecną jedną z nielicznych jest Deus Ex: Mankind Divided, ale lista powinna być stale rozszerzana.

Opisywany laptop Alienware'a zadebiutuje na rynku już 30 września i tradycyjnie dla tej marki, będzie go można skonfigurować do własnych potrzeb za pośrednictwem oficjalnego sklepu. Obok modelu z matrycą o przekątnej 17 cali, producent przewiduje także mniejsze warianty 15- i 13-calowe. Lista dostępnych komponentów ani ceny nie zostały ujawnione. Wiadomo natomiast, że każdy kupujący otrzyma gratis cyfrową kopię gry Watch Dogs 2.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Notebook Alienware 17 z techniką śledzenia ruchów gałki ocznej

 0