Nowa aktualizacja Windows 11 z błędem powodującym duży spadek wydajności dysków SSD

Nowa aktualizacja Windows 11 z błędem powodującym duży spadek wydajności dysków SSD

System Windows 11 właśnie otrzymał ważną nową aktualizację znaną jako „Moment 2”, która jest obecnie wdrażana na wszystkich komputerach z najnowszym OS Microsoftu, ale może lepiej jeszcze wstrzymać się z aktualizacją. 

Użytkownicy zgłaszają, że po najnowszej aktualizacji systemu Windows 11 (Windows 11 wersja 22H2 — KB5023706) drastycznie spadły prędkości odczytu w ich dyskach SSD. Początkowo sądzono, że problem może dotyczyć jedynie dysku SSD ADATA XPG SX8200 Pro 1 TB, ale problem może mieć zdecydowanie szerszy zasięg, a wszystko wraca do normy po odinstalowaniu aktualizacji systemowej. 

Użytkownicy zgłaszają, że po najnowszej aktualizacji systemu Windows 11 drastycznie spadły prędkości odczytu w ich dyskach SSD.

Nowa aktualizacja Windows 11 z błędem poowdującym duży spadek wydajności dysków SSD

Najnowsza aktualizacja systemu Windows 11, która nosi nazwę kodową „Moment 2”, przynosi typowe poprawki, ale i integrację czatu Bing opartego na ChatGPT z wyszukiwarką na pasku zadań. Jednak jednocześnie zdaje się wprowadzać duży downgrade dla szybkości odczytu dysków SSD. Microsoft zdaje się sprawę z problemu i wydał komunikat o następującej treści:

Kopiowanie dużych wielogigabajtowych (GB) plików może trwać dłużej niż oczekiwano w systemie Windows 11, w wersji 22H2. Bardziej prawdopodobne jest doświadczenie tego problemu podczas kopiowania plików do systemu Windows 11, wersja 22H2 przez sieć za pośrednictwem Servera Message Block (SMB), ale może również mieć wpływ na kopiowanie plików lokalnych. Urządzenia z systemem Windows używane przez użytkowników w domu lub małych biurach są mało podatne na problem.

Trzeba przyznać, że zgłoszeń nie ma dużo, ale te, które pojawiły się na Reddicie, wskazują, że prędkość odczytu SSD spadła o połowę, jeśli nie więcej. Jeden z użytkowników ma dysk SSD ADATA XPG SX8200 Pro 1 TB w laptopie Lenovo Legion 5, a drugi ten sam model nośnika w laptopie HP Omen 16. Ten drugi zauważył, że czas uruchamiania systemu, który początkowo wynosił czternaście sekund, wydłużył się do trzydziestu jeden sekund po aktualizacji. Użytkownik odinstalował update systemu Windows 11 w wersji 22H2 (KB5023706) i stwierdził, że problem zniknął.

Jak na razie problem potwierdzony został na wspomnianych dyskach od ADATA, ale redakcja WccfTech postanowiła przetestowała SSD Team A440 Pro 2 TB na platformie z Windows 11 po aktualizacji i dostrzegła, że szybkość przesyłania zatrzymywała się podczas kopiowania plików na kilka sekund i następnie transfer powrócił do normy. 

Microsoft radzi, „aby obejść ten problem, można użyć narzędzi do kopiowania plików, które nie korzystają z menedżera pamięci podręcznej (buforowane operacje I/O)”. Producent podaje również dwa „wbudowane” narzędzia wiersza poleceń do naprawy błędu i wspomina, że pracuje nad poprawką. Dwie linie poleceń są wyświetlane poniżej:

  • robocopy \someserversomeshare c:somefolder somefile.img /J
  • xcopy \someserversomeshare c:somefolder /J

To jednak nie koniec problemów z „Moment 2”. Użytkownicy Reddit donoszą o „błędzie pobierania” podczas próby pobierania najnowszej aktualizacji. Pojawia się kod 0x80244007, który wyświetla się „kiedy system Windows próbuje wyszukać aktualizacje na serwerze WSUS”. Pomoc techniczna Microsoftu zgłasza, że ​​ten problem występuje, ponieważ system operacyjny nie może odnowić określonych plików cookie potrzebnych do aktualizacji systemu Windows. Microsoft zaleca zainstalowanie „pakietu zbiorczego aktualizacji 2883201”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowa aktualizacja Windows 11 z błędem powodującym duży spadek wydajności dysków SSD

 0