Nowa wersja przeglądarki Opera będzie blokować cryptojacking

Nowa wersja przeglądarki Opera będzie blokować cryptojacking

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, stają się coraz popularniejsze, a w ubiegłym roku cena najpopularniejszej z nich osiągała zawrotne wartości (pomimo mocnego spadku w drugiej połowie grudnia). Niestety przy okazji powstało także zjawisko cryptojackingu, czyli ataku polegającego na wykorzystaniu mocy obliczeniowej komputera nieświadomego użytkownika do kopania cyfrowych walut.

Przeważnie wystarczy zastosować program do blokowania reklam, by uchronić się przed tym zjawiskiem, ale Opera postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i zabezpieczyć swoją przeglądarkę internetową przed tego typu nieautoryzowanym kryptokopaniem.  Korzystając z funkcji No Coin wbudowanej w zintegrowany bloker reklam, Opera 50  pozwoli nam blokować skrypty wykorzystywane przez niektóre strony do zmieniania naszych high-endowych PC w maszyny do kopania. Co więcej, funkcja ta ma regularnie aktualizować listę skryptów do cryptojackingu, decydując jaki kod powinna blokować. Poza tym, jeśli nie chcemy blokować reklam na danej stronie (np. ponieważ ta zablokuje nam dostęp do pewnych treści), możemy zaznaczyć jedynie opcję No Coin.

Wygląda na to, że producenci przeglądarek postanowili wziąć sprawy w swoje ręce chroniąc nas przed cryptojackingiem

"Jesteśmy fanami kryptowalut, ale po prostu nie akceptujemy tego, że strony internetowe korzystają z komputerów do ich kopania bez zgody i wiedzy użytkowników" - stwierdził Krystian Kolondra, szef działu desktopowych przeglądarek Opera. Osoby niezaznajomione z tym jak działa takie kopanie kryptowalut mogą zapoznać się z grafikami udostępnionymi przez Operę. Twórcy przeglądarki podkreślają zagrożenia płynące z tego typu działalności, w tym przegrzewanie się sprzętu, jego głośna praca (wentylatory na wysokich obrotach) i obciążenie wpływające na wydajność PC. No Coin to jednak nie jedyna nowość w Operze 50, ponieważ otrzymamy tu także opcję streamowania bezpośrednio na telewizor i wsparcie dla materiałów VR360 w goglach Oculus Rift. Przeglądarka powinna być od dziś dostępna na stronie producenta.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowa wersja przeglądarki Opera będzie blokować cryptojacking

 0