Nowa wersja Steam Play pozwoli uruchomić niemal każdą grę na Linuksie

Nowa wersja Steam Play pozwoli uruchomić niemal każdą grę na Linuksie

W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia o pracach Valve nad narzędziami umożliwiającymi nam granie w tytuły Steam na maszynach z systemem Linux. Informacje te pochodziły z serii plików bazy danych platformy, ale nie znaliśmy jeszcze szczegółów tego, w jaki sposób kompatybilność ta miałaby być zrealizowana i udało się jedynie potwierdzić, że ma to związek ze zaktualizowaną wersją starzejącego się Steam Play. Teraz Valve oficjalnie potwierdziło te przecieki i przedstawiło nową wersję Steam Play, która wprowadza narzędzia sprawiające, iż teoretycznie każda gra z ich oferty będzie kompatybilna z Linuksem. Warto również dodać, że zastosowano tu zmodyfikowaną wersję Wine o nazwie Proton, która poprawia kompatybilność, redukując jednoczenie wpływ na wydajność, a także zapewnia natywne wsparcie Steamworks i OpenVR oraz znacząco podnosi wydajność w grach z obsługą wielowątkowości.

Steam Play może okazać się spełnieniem marzeń fanów Linuksa, którzy do tej pory mieli pod górkę z graniem na tej platformie. 

Nowa wersja Steam Play pozwoli uruchomić niemal każdą grę Linuksie

Nowa wersja Steam Play jest obecnie dostępna w wersji otwartej bety i Valve przedstawiło już pierwszą pulę oficjalnie kompatybilnych gier dla wszystkich testerów. Znajdziemy tu takie tytuły jak Fate, Fallout Shelter, DOOM, Quake, Payday: The Heist, Mount & Blade i wiele innych (pełna lista znajduje się tutaj). Jeśli jednak będziecie chcieli wypróbować jakiś tytuł, który nie znajduje się na tej liście, to oczywiście możecie spróbować szczęścia, używając przełącznika w Kliencie Steam. W przyszłości użytkownicy będą mogli głosować na gry, które ich zdaniem powinny dołączyć do puli dostępnej przez Steam Play, używając listy życzeń. By wypróbować nową funkcjonalność, wystarczy kliknąć na zakładkę Steam, przejść do Ustawień, gdzie w sekcji Konto zgłaszamy chęć dołączenia do betatestów nowego oprogramowania, a następnie zrestartować klienta.

Informacje te to oczywiście świetna wiadomość dla wszystkich graczy korzystających z systemu Linux, ale trzeba mieć świadomość, że to dopiero pierwsze kroki tej technologii i być może nigdy nie zapewni ona takiego samego poziomu jak na Windowsie. Poza tym, gry korzystające z najbardziej zaawansowanych zabezpieczeń antypirackich lub zapobiegających oszustom (DRM) mogą sprawiać zdecydowanie więcej problemów lub nigdy nie doczekać się wsparcia na Linuksie. Przypominamy, że producent wystartował ze Steam Play w 2010 roku, umożliwiając użytkownikom platformy nabycie - przy jednokrotnym zakupie - wersji gier Steam dla systemów Windows i Linux i komputerów typu Mac. Nie da się jednak ukryć, że Valve praktycznie od zawsze starało się troszczyć o swoich linuksowych fanów, a nowa wersja tego rozwiązania jedynie to potwierdza.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowa wersja Steam Play pozwoli uruchomić niemal każdą grę na Linuksie

 0