Nowe CPU AMD Zen 5 będą nazywać się Ryzen 9000

Nowe CPU AMD Zen 5 będą nazywać się Ryzen 9000

Nowego odkrycia dokonał informator znany jak HXL, który natknął się na nazwę Ryzen 9000 w najnowszych sterownikach AMD.  

AMD wypuściło sterowniki chipsetu oznaczone jako V6.03.19.217, które były dystrybuowane przez ASUSa. Te sterowniki oznaczają aktualizację przechodzącą z wersji 5 do wersji 6 dla płyty głównej ASUS X670 ROG Crosshair Hero i wydają się być przeznaczone zarówno dla serii procesorów do komputerów stacjonarnych, jak i mobilnych, w tym Ryzen 6000, 7040 i 8000. Co ciekawe, w sterownikach znajduje się także wpis dotyczący serii 9000, która nie była powiązana z żadnym istniejącym procesorem AMD dostępnym obecnie na rynku.

W nowych sterownikach AMD znajduje się także wpis dotyczący serii Ryzen 9000.

Ryzen 900

Wśród danych dołączonych do sterowników znajduje się AMD PMF Driver, znany również jako Platform Management Framework. Sterownik ten odgrywa kluczową rolę, zapewniając scentralizowaną strukturę do zarządzania wydajnością, zasilaniem i temperaturą systemu. Osiąga to poprzez wykorzystanie danych wejściowych z czujników, informacji z systemu operacyjnego, stanu platformy i wskaźników w celu dynamicznej optymalizacji działania systemu. Dołączenie sterowników PMF dla serii Ryzen 9000 sugeruje, że AMD jest na wczesnym etapie włączania jeszcze niezapowiedzianej serii.

Chociaż nie potwierdzono, że seria Ryzen 9000 to nowe CPU bazujące na architekturze Zen 5, to wydaje się to najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, bo pokrywa się z przewidywaną przez AMD premierą w tym roku serii Zen 5 do urządzeń mobilnych i komputerów stacjonarnych. Czerwoni powinni bowiem już rozpocząć wysyłanie wczesnych próbek do partnerów. 

Jeśli procesory Zen 5 rzeczywiście trafią na rynek jako Ryzen 9000, możemy spekulować, że platforma Strix Point może obsługiwać procesory takie jak Ryzen 9050H lub U, a platforma Fire Range potencjalnie będzie wspierać układy takie jak Ryzen 9055HX. Jeśli chodzi o warianty komputerów stacjonarnych, mogą one przyjąć nazwy takie jak Ryzen 9 9950X(3D), zgodnie z typowymi schematami nazewnictwa AMD.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe CPU AMD Zen 5 będą nazywać się Ryzen 9000

 0