Para next-genowych GPU od NVIDII pojawiła się w bazie danych benchmarku Geekbench. Jedno z nich posiada 118 jednostek obliczeniowych Streaming Multiprocessor (SM), drugie 108, co przy założeniu zachowania 64 rdzeni na jednostkę przekłada się na odpowiednio 7552 i 6912 rdzeni CUDA. Oczywiście nie wiemy, czy Zieloni w przypadku Ampere zdecydują się na zachowanie dotychczasowej struktury jednostek obliczeniowej, tym bardziej, że producent znany jest z modyfikowania liczby rdzeni pomiędzy generacjami, ale nie zmienia to faktu, że oba układy zapowiadają się niezwykle imponująco. Dla przypomnienia, przeskakując z Pascala na Turinga, NVIDIA zmniejszyła liczbę rdzeni CUDA ze 128 na 64 na jednostkę obliczeniową. Niemniej jednak, o ile Pascal posiadał ALU FP32 jako podstawę rdzeni CUDA, tak w przypadku Turinga producent zdecydował się na sparowanie jednostek ALU FP32 z ALU INT32 w każdym CUDA, co przełożyło się na wzrost wydajności każdego rdzenia o ok. jedną trzecią.
Para next-genowych GPU od NVIDII pojawiła się w bazie danych benchmarku Geekbench. Nowe układy otrzymać mogą odpowiednio 7552 i 6912 rdzeni CUDA.
NVIDIA w przypadku nowej generacji może zdecydować się więc na wzrost wydajności rdzenia lub też, jak sugerują przecieki i plotki, zwiększenie stosunku jednostek ALU FP32 do ALU INT32, co powinno przełożyć się na wzrost efektywności. Tak czy inaczej, dopóki Zieloni sami nie potwierdzą konfiguracji swojej nadchodzącej architektury, niczego nie możemy być pewni. Tym samym trzeba z pewnym dystansem podchodzić do przecieku w ramach benchmarku Geekbench, który rejestruje jedynie liczbę jednostek obliczeniowych, a nie ich strukturę, więc nie wiemy zarówno ile rdzeni CUDA tak naprawdę posiada każdy SM, ani jaka będzie ich wydajność. Zawsze można jednak pospekulować i najbezpieczniejszym założeniem wydaje się zachowanie dotychczasowej struktury i wydajności. W takim przypadku możemy liczyć na naprawdę duży skok wydajności.
Co zresztą zdają się potwierdzać testy w Geekbench w ramach benchmarku OpenCL, gdzie większy układ graficzny pochwalić może się wynikiem 184096 punktów, a mniejsze GPU uzyskało 141654 punkty. Dla porównania, flagowy Turing, czyli GeForce RTX 2080 Ti, uzyskuje rezultaty na poziomie ok. 130000 punktów. Dość bezpiecznym założeniem wydaje się też, że przetestowane próbki inżynieryjne nie pokazują jeszcze wszystkiego na co je stać, gdyż maksymalna odnotowana częstotliwość taktowania dużego GPU wyniosła 1,11 GHz, w mniejszego 1,01 GHz. W przypadku finalnych produktów spodziewać można się prędkości powyżej 1,5 GHz. Poza tym, najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z prototypami flagowych modeli z profesjonalnej rodziny Quadro, ponieważ karty wyposażone zostały w odpowiednio 48 GB i 24 GB pamięci, co niejako wyklucza, że są to gamingowe modele. Trzeba jednak pamiętać, że NVIDIA korzysta praktycznie z tych samych układów w produktów z serii Quadro i GeForce, więc liczba rdzeni CUDA powinna się zgadzać pomiędzy seriami.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe GPU NVIDII z aż 7552 rdzeniami CUDA przyłapane w benchmarku