Nowe iGPU Intela lepsze od Radeona 780M

Nowe iGPU Intela lepsze od Radeona 780M

Do sieci wyciekł właśnie wynik benchmarku nadchodzącej zintegrowanej grafiki Intel Arc. Ten został dostrzeżony przez Videocardz, a wydajność tego iGPU jest naprawdę imponująca. 

Przetestowane iGPU w procesorze Intel Meteor Lake może pochwalić się wydajnością mniej więcej na poziomie podstawowych kart graficznych Intela i AMD do komputerów stacjonarnych, a także jest nieco wyższa niż Radeona 780M, czyli integra w wysokiej klasie APU z serii Ryzen 7040. Jednak to tylko jeden wyciek, więc radzimy zachować pewną powściągliwość, zanim wyciągniemy zbyt pochopne wnioski, tym bardziej że mówimy tu o benchmarku, który nie daje pełnego obrazu. 

intel arc igpu

Rzeczone iGPU Arc zostało sparowane z Core Ultra 7 155H, czyli procesorem Meteor Lake, który ma zadebiutować 14 grudnia. Grafika osiągnęła wynik 33 948 w teście OpenCL w Geekbench 6, co jest naprawdę wysokim wynikiem jak na zintegrowany procesor graficzny – wyższym niż uzyskuje Radeon RX 6400 i zintegrowany Radeon 780M, według oficjalnego zestawienia Gekkbench, co robi wrażenie. 

Przetestowane iGPU Arc zostało sparowane z Core Ultra 7 155H, czyli procesorem Meteor Lake, który ma zadebiutować 14 grudnia.

Pokonanie Radeona 780M jest szczególnie ważne z perspektywy Intela, ponieważ to GPU napędza ROG Ally i inne wysokiej klasy gamingowe handheldy. Niebiescy zapewne nie omieszkają się też pochwalić, że ich nowa integra pokonuje najbardziej podstawowe samodzielnie karty graficzne konkurentów. 

Geekbench 6 OpenCL:

Grafika Meteor Lake iGPU Radeon 780M Arc A380 Radeon RX 6400
Wynik 33948 30296 37105 32997

The iGPU within the 155H is actually in second

Trzeba jednak mieć tu kilka rzeczy na uwadze. Po pierwsze, nie jest to gamingowy benchmark, ale test obliczeniowy. Według Geekbench 6, karta Radeona RX 7900 XTX jest równie wydajna co GeForce RTX 3090, co, jak wiemy, nie jest prawdą w przypadku gier. To tylko pokazuje, że nie powinno się czytać tych wyników zbyt szeroko. 

 

Można również zakwestionować intensywność benchmarku. Wykonanie testu Geekbench 6 OpenCL zajmuje około minuty, a jak powszechnie wiadomo, wydajność mobilnych grafik potrafi spadać w dłuższym użytkowaniu, więc w dłuższym benchmarku wydajność być może nie wyglądałaby tak dobrze. Nie wiemy też nic o zużyciu energii, które jest dość istotne w przypadku mobilnego laptopa. Nie zmienia to jednak faktu, że nowe iGPU od Intela zapowiada się bardzo obiecująco i jesteśmy niezmiernie ciekawi, jak sprawdzi się w praktyce. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe iGPU Intela lepsze od Radeona 780M

 0