Nowe osoby zgłaszają topienie się złączy 12VHPWR w kartach GeForce RTX 4090

Nowe osoby zgłaszają topienie się złączy 12VHPWR w kartach GeForce RTX 4090

Wydawało się, że afera z topieniem się 16-pinowych złączy (12VHPWR) w kartach NVIDII jest już za nami, ale sprawa wraca jak bumerang i nowi użytkownicy wciąż zgłaszają problemy. W ciągu ostatnich kilku dni co najmniej trzy nowe ofiary zgłosiły się, aby szczegółowo opisać na Reddicie, jak ich drogie GeForce'y RTX 4090 uległy uszkodzeniu. 

Kolejne przypadku stopionych złaczy 12VHPWR

Jeden z użytkowników opowiedział, jak 16-pinowy adapter stopił się w jego karcie graficznej ASUS GeForce RTX 4090 TUF Gaming po około sześciu-siedmiu miesiącach użytkowania. Ten zapewnia, że prawidłowo podłączyli kabel i poruszył nim, aby sprawdzić, czy się odepnie oraz upewnił się, że nie ma przerw. Co ciekawe, w tym przypadku GeForce RTX 4090 podobno nie był często używany do gier, ale zamiast tego do treningu, przy czym karta graficzna zwykle pobierała około 350 W do 500 W. Co zaskakujące, inny Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC tego samego użytkownika nie miał takich problemów. Podkreślił jednak, że ten korzysta z adaptera „Moody”, co zapewne odnosi się do adapterów firm trzecich, takich jak Cablemod lub MODDIY.

Wydawało się, że afera z topieniem się 16-pinowych złączy (12VHPWR) w kartach NVIDII jest już za nami, ale sprawa wraca jak bumerang.

Inny Redditor podzielił się podobną historią: podczas zmiany obudów odkrył, że dołączony 16-pinowy adapter NVIDII stopił się. Na nieszczęście dla niego pojawiły się również oznaki uszkodzenia 16-pinowego złącza zasilania karty graficznej, co stanowi już większy problem. 

Trzeci przypadek jest dość nietypowy. Najczęściej widzieliśmy zgłoszenia użytkowników dotyczące topnienia 16-pinowego złącza zasilania lub 16-pinowego adaptera, a w niektórych przypadkach obu. Jednak trzecia ofiara udostępniła zdjęcie 8-pinowych złączy zasilania z zasilacza Corsair SF750 80 Plus Platinum SFX, na których widać pewne oznaki stopienia. Minimalna zalecana moc zasilacza dla karty GeForce RTX 4090 to 850 W. Niemniej jednak Redditor zapewnia, że jego PC wyposażony był w Ryzena 5 7600 o TDP 65 W i kartę GeForce RTX 4090 Founders Edition, która podobno miała mieć ograniczony do 70% limit mocy (315 W). Użytkownik ma tę platformę od grudnia 2022 r., więc awaria wystąpiła tu po podobnym czasie, jak u dwóch pozostałych osób. 

Skala problemu nie wydaje się duża

Ostatnia informacja w tym temacie od Zielonych, opublikowana w listopadzie 2022 r., zapewniała konsumentów, że firma bada zgłoszenia użytkowników. W tym czasie producent chipów wykrył około 50 przypadków w skali globalnej. Jest to więc niewielka skala, biorąc pod uwagę, że NVIDIA prawdopodobnie sprzedała dziesiątki tysięcy kart graficznych GeForce RTX 4090.

NVIDIA w ostatnim czasie nie odnosiła się do tej sprawy i trudno powiedzieć, czy nadal ją bada. Wnioski ze wstępnego śledztwa NVIDII sugerowały błędy użytkowników i nieprawidłowe podłączenie wtyczki zasilania. Niemniej jednak niektóre ofiary twierdzą, że są doświadczonymi pecetowcami z długą historią bezproblemowego podłączania złączy zasilania. My radzimy właścicielom kart GeForce RTX 4000 (a w szczególności RTX 4090) kilkukrotne sprawdzenie połączenia złącza zasilania 12VHPWR i upewnienie się, że jest ono w pełni wpięte. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe osoby zgłaszają topienie się złączy 12VHPWR w kartach GeForce RTX 4090

 0