Nowe plotki na temat architektury Zen 3 (Ryzen 4000 i EPYC Milan)

Nowe plotki na temat architektury Zen 3 (Ryzen 4000 i EPYC Milan)

AMD obiecało, że w drugiej połowie roku dostarczy nam procesory bazujące na architekturze Zen 3, czyli stacjonarne Ryzeny 4000 i serwerowe układy EPYC trzeciej generacji. Jak na razie producent nie chce zdradzać, czego możemy spodziewać się po tych CPU, ale od czego są nieoficjalne doniesienia. Portal Adored TV, który w przeszłości zasłynął już całkiem trafnymi przeciekami, podaje, że uzyskał nowe szczegóły na temat Zen 3 i tego, czego możemy spodziewać się po nadchodzących procesorach AMD. O ile wcześniej docierały do nas sygnały, że nowa architektura CPU tego producenta stanowić może większą zmianę niż przejście z Zen na Zen 2 (tak sugerował pracownik AMD, który wskazywał na rewolucję) i przyniesie znaczący wzrost wydajności i efektywności energetycznej, tak już Adored TV zdaje się temu zaprzeczać, sugerując, że raczej będziemy mieć tu do czynienia z ewolucją Zen 2 i spodziewać należy się tu mniej imponujących skoków niż dotychczas sądzono.

Portal Adored TV podaje, że uzyskał nowe szczegóły na temat Zen 3 i tego, czego możemy spodziewać się po nadchodzących procesorach AMD.

Nowe plotki na temat architektury Zen 3 (Ryzen 4000 i EPYC Milan)

Po pierwsze, dowiadujemy się, że w przypadku Zen 3 pojedynczy blok CCX składać będzie się z 8 rdzeni. Dotychczas Zen i Zen 2 składały się z dwóch bloków na tej samej kości, każdy z CCX zawierającym po 4 rdzenie. Z racji tego, że każde CCX to praktycznie pojedyncze CCD, a cała pamięć podręczna trzeciego poziomu (L3) będzie mogła być współdzielona przez wszystkie osiem rdzeni, otrzymujemy 512 KB cache L2 na rdzeń i 32 MB cache L3 na CCX/CCD. Co prawda Zen 2 także oferuje 32 MB cache L3, ale podzielone na dwa CCX, kiedy w Zen 3 taka ilość dostępna będzie w ramach jednego CCD. Z przecieku wynikać ma także, że wbrew temu, co sugerowano wcześniej, 32 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu na CCX ma być absolutnym limitem dla nowej architektury AMD.  

Najciekawszym elementem tej plotki wydają się jednak informacje o wzroście wydajności instrukcji na cykl zegara (IPC) dla Zen 3. Adored TV podaje, że wynosić będzie to 10-15% dla pojedynczego rdzenia/wątku. Podobny wzrost odnotowaliśmy w przypadku Zen 2, co uznać można za dobrą wiadomość, ale liczyliśmy na nieco więcej, szczególnie po tym jak zdaniem przedstawiciela firmy, Foresta Norroda, który rozmawiał z The Street, Zen 2 stanowiło tylko „ewolucję pierwszej generacji Zen”, natomiast nadchodzące Zen 3 bazować będzie „na kompletnie nowej architekturze”. Norrod zasugerował także, że w zakresie IPC Zen 3 przyniesie spory wzrost wydajności względem Zen 2, „taki, jakiego spodziewać można się po zupełnie nowej architekturze”. Podobno AMD testuje już układy EPYC trzeciej generacji, czyli Milan A0. W przypadku sampli A0 nie działać ma jeszcze technologia wielowątkowości (Simultaneous Multi-Threading), ale próbki inżyniejryjne B0, które pojawią się we wrześniu, na pewno to zmienią. Jak na razie radzimy jednak podchodzić do informacji przekazanych przez Adored TV z pewną rezerwą, przynajmniej do czasu, kiedy inne źródła wypowiedzą się w tym temacie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe plotki na temat architektury Zen 3 (Ryzen 4000 i EPYC Milan)

 0