Nowe plotki na temat NVIDIA Ampere sugerują ogromne GPU

Nowe plotki na temat NVIDIA Ampere sugerują ogromne GPU

Użytkownik Twittera o nazwie KittyCorgi (@CorgiKitty) opublikował posty, które w ostatnich dniach przyciągnęły mnóstwo uwagi entuzjastów PC, ponieważ przedstawiają niezwykle interesujące szczegóły na temat nadchodzących kart graficznych Amepere od NVIDII. Jesteśmy wprawdzie bardzo sceptycznie nastawieni do tych informacji (o czym za chwilę), ale jeśli okazałyby się one prawdziwe, to Zielona ekipa może mocno pozamiatać swoją nową generacją GPU. Zanim przejdziemy dalej, warto też podkreślić, że z dotychczasowych plotek wiemy jedynie, że NVIDIA zamierza dokonać skoku na 7 nm proces technologiczny, a jej nowe GPU przynieść mają duży sok wydajnościowy (nawet rzędu 50%). Informacje przekazane przez KittyCorgi prezentują się w świetle poprzednich doniesień jeszcze ciekawiej, przejdźmy zatem do szczegółów.

Zdaniem użytkownika Twittera znanego jako KittyCorgi, rdzeń GA100, który najpewniej będzie serwerowym GPU, mierzyć ma aż 826 mm2.

Nowe plotki na temat NVIDIA Ampere sugerują ogromne GPU

Zdaniem użytkownika Twittera rdzeń GA100, który najpewniej będzie serwerowym GPU, mierzyć ma aż 826 mm2. Dla porównania, w przypadku obecnej generacji, czyli 12 nm układów Turing, największe GPU mierzą 754 mm2, oferując przy tym 18600 mln tranzystorów. Trzeba przy tym pamiętać, że mówimy tu najprawdopodobniej o 7 nm GPU, co sprawia, że rozmiar 826 mm2 robi jeszcze większe wrażenie. Choć nie jest to jeszcze pewna informacja i niewykluczone, że NVIDIA pozostanie przy 12 nm. KittyCorgi przy okazji sporządził na bazie tych detali diagramy, które możecie zobaczyć powyżej. Wracając do Ampere, to ujawnił także, że jednostka INT32 pozostać ma bez zmian, ale możemy oczekiwać podwojenia liczby jednostek FP32, jak również poprawionej pamięci podręcznej L1. Co więcej zmian doczekać mają się też rdzenie Tensor, które podobno doczekają się podwojenia swojej wydajności. Diagram z kolei zdaje się wskazywać na bardziej zaawansowane rdzenie, co powinno się przełożyć na lepsze osiągi w ray tracingu.

Zdaniem KittyCorgi GPU GA103, należące do wyższego segmentu, oferować będzie 60 jednostek SM, 10 GB lub 20 GB pamięci VRAM i 320-bitową magistralę. To dawałoby 3840 rdzeni CUDA, czyli mniej więcej poziom GeForce’a RTX 2080 Ti, o ile NVIDIA pozostanie przy 64 rdzeniach na SM. Jeśli jednak GPU okaże się znacznie gęstsze, co sugerują opublikowane przecieki, możemy otrzymać nawet 128 rdzeni na SM, co dawałoby w przypadku GA103  7680 rdzeni CUDA. GA104 z kolei dostarczyć ma 48 jednostek SM, 8 GB lub 16 GB pamięci z 256-bitową szyną i 3072 rdzenie CUDA ( przy 64 na SM) lub 6144 rdzenie CUDA (przy 128 na SM). Wszystkie te informacje brzmią nieco zbyt optymistycznie jak na nasz gust, a trzeba wziąć pod uwagę, że produkcja tak dużego GPU przy tak dużym zagęszczeniu wiązałaby się z niskimi uzyskami, a więc i bardzo dużymi kosztami. Trzeba też mieć na uwadze, że KittyCorgi nie zyskał sobie jeszcze reputacji wiarygodnego źródła, ponieważ działa na Twitterze od zaledwie miesiąca. Z drugiej strony jednak, NVIDIA wie, że AMD szykuje się do wypuszczenia na rynek Dużego Navi i w związku z tym musi przygotować mocną odpowiedź. Będziemy więc z zainteresowaniem przyglądać się tej sytuacji.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe plotki na temat NVIDIA Ampere sugerują ogromne GPU

 0