Nowe plotki ujawniają specyfikację kart graficznych GeForce RTX 3000

Nowe plotki ujawniają specyfikację kart graficznych GeForce RTX 3000

Wczoraj pisaliśmy o nowych przeciekach na temat GPU Big Navi (i nie tylko) od AMD, dziś więc dla równowagi przyszła pora na plotki odnośnie nowej generacji kart graficznych NVIDII, czyli serii RTX 3000, bazującej na architekturze Ampere. Ponownie bowiem jeden z użytkowników Twittera opublikował niezwykle interesujący post, która zdradza nazwy nowych GPU, jak również ich specyfikację. Co jednak istotne w tym przypadku, źródłem tych informacji nie jest pierwszy lepszy entuzjasta, ale niejaki chiakokhua, znany też jako „Inżynier na emeryturze”. K.H. Chia, bo o nim tu mowa, zasłynął wcześniejszymi „prognozami”, gdzie zdradził i wyjaśnił design chipletu od AMD, jak również rozrysował diagram blokowy procesorów AMD Epyc2 z 64 rdzeniami rozłożonymi na kości 8+1. Jego wcześniejsze przewidywania okazały się być trafione w punkt, dlatego nie ma się co dziwić, że jego nowe informacje w temacie nowych GPU od NVIDII wzbudziły zainteresowanie.

W sieci pojawiły się nowe plotki odnośnie kolejnej generacji kart graficznych NVIDII, czyli serii RTX 3000, bazującej na architekturze Ampere.

W skasowanym już tweecie dowiadywaliśmy się, że premiera next-genowych kart GeForce RTX odbędzie się w trzecim kwartale tego roku. W pierwszej kolejności spodziewać mamy się debiutu dwóch modeli, a mianowicie GeForce RTX 3070 i GeForce RTX 3080, natomiast GeForce RTX 3080 Ti pojawić ma się w czwartym kwartale, a GeForce RTX 3060 na początku przyszłego roku. Taką wersję wydarzeń zdaje się też potwierdzać China Times, które stawia na trzeci kwartał i rozłożenie premiery nowych kart Zielonych na poszczególne kwartały. W obu przypadkach nie otrzymujemy jednak konkretnych dat, ani choćby miesiąca, choć wiele mówi się o sierpniu. Najciekawszym elementem tego przecieku są jednak informacje odnośnie wydajności, gdzie dowiadujemy się, że RTX 3070 może oferować poziom dotychczasowego flagowca NVIDII, czyli RTX 2080 Ti. Trzeba jednak przyznać, że liczby shaderów wydają się tu być nieco zbyt entuzjastyczne.

Powyżej możecie zapoznać się grafiką ze specyfikacją poszczególnych modeli i ich GPU, która niedługo po opublikowaniu na Twitterze została usunięta z serwisu, co jest dość dziwne. Nie wiemy jednak, czy stało się tak dlatego, że autor został poproszony o zdjęcie specyfikacji, co by ją uwiarygodniało, czy może zorientował się, że coś jest tu nie tak. Tak czy inaczej, tweet jest interesujący, tym bardziej, że podaje liczbę rdzeni, taktowania czy prędkość pamięci VRAM (16 Gb/s sugeruje zastosowania układów GDDR6). Niemniej jednak radzimy podchodzić do tych informacji z dużym dystansem i na chwilę obecną traktować je jak plotki i spekulacje.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe plotki ujawniają specyfikację kart graficznych GeForce RTX 3000

 0