Nowe przecieki na temat 16-rdzeniowego CPU Ryzen 3000

Nowe przecieki na temat 16-rdzeniowego CPU Ryzen 3000

Do oficjalnej zapowiedzi trzeciej generacji procesorów Ryzen bazujących na 7 nm architekturze Zen 2 pozostało już tylko kilka tygodni, więc co naturalne w tego typu sytuacjach, w sieci pojawia się coraz więcej przecieków na ich temat. Najnowsze z nich, dostarczone przez specjalistę od wyszukiwania w sieci informacji na temat nadchodzących procesorów czy kart graficznych, czyli użytkownika Twittera znanego jako TUM_APISAK, dotyczą nadchodzącego 16-rdzeniowego modelu Ryzen 3000, który dostrzeżony został w bazie danych jednego z benchmarków. Niestety nie ujawniono jakiego (wkrótce otrzymać mamy zdjęcie potwierdzające te dane), a co więcej z popularnego dokumentu do dekodowania procesów AMD nie idzie wyczytać nazwy tego CPU. Niemniej jednak, ujawnione szczegóły prezentują się bardzo interesująco.

16-rdzeniowy model Ryzen 3000 dostrzeżony został w bazie danych jednego z benchmarków.

Przejdźmy zatem do konkretów 16-rdzeniowego i 32-wątkowego modelu z serii Ryzem 3000, który produkowany będzie w 7 nm procesie. Taka kombinacja była już sugerowana przez szefową AMD na targach CES, kiedy ujawniono design typu chiplet, gdzie ewidentnie widać było miejsce na dwa 8-rdzeniowe moduły połączone interposerem. Najnowszy przeciek potwierdza jedynie, że firma przygotowuje konsumenckie CPU pod podstawkę AM4 z taką liczbą rdzeni. Układ dostrzeżony w benchmarku pracował z bazową prędkością 3,3 GHz, która w trybie Boost wzrastała do 4,2 GHz. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że była to bardzo wczesna próbka inżynieryjna i jak niejednokrotnie zdarzało się to już w przeszłości, finalny produkt może otrzymać znacząco wyższe taktowania. Niemniej jednak już teraz wygląda to bardzo obiecująco, szczególnie w porównaniu z procesorem Ryzen Threadripper 2950X (odpowiednio 3,5 GHz i 4,4 GHz), którego TDP wynosi 180 W, a tutaj zapewne utrzymane zostanie w okolicach 100 W.

Rzeczony procesor przetestowany został na płycie głównej z nowym chipsetem X570 (nie podano konkretnego modelu, ani nawet producenta) i na targach Computex spodziewać możemy się zapowiedzi nie tylko nowych Ryzenów, ale i towarzyszących im płyt głównych. Warto jednak przypomnieć, że CPU z serii Ryzen 3000 będą kompatybilne z dotychczasowymi płytami głównymi z podstawką AM4, choć nowe MOBO mogą oferować jakieś dodatkowe funkcje. Nie jest to też pierwszy raz, kiedy wyciekają informacje na temat próbki inżynieryjnej procesora Ryzen 3000, gdyż niedawno w sieci pojawił się 4-rdzeniowy model, a sam producent demonstrował możliwości 8-rdzeniowego układu na targach CES.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe przecieki na temat 16-rdzeniowego CPU Ryzen 3000

 0