Nowe przecieki na temat Big Navi od AMD. Wygląda to bardzo obiecująco

Nowe przecieki na temat Big Navi od AMD. Wygląda to bardzo obiecująco

Popularny w naszej branży użytkownik Twittera Komachi_Ensaka opublikował post, w którym ujawnia, że nadchodzące GPU Navi 21 (to określane jest tu nazwą kodową Sienna Cichlid) wyposażone będzie w 80 jednostek obliczeniowych (CU). Ta sama liczba pojawia się w innych przeciekach, zarówno na Twitterze, jak i chińskim forum Chiphell, co zdaje się zwiększać jej wiarygodność. Jeśli rzeczywiście flagowy układ graficzny AMD, znany jak Big Navi, otrzyma 80 CU, oznaczać to będzie najprawdopodobniej aż 5120 procesorów strumieniowych. Tym samym fani Czerwonych mogą otrzymać po trzech latach oczekiwania prawdziwie high-endowe karty graficzne, które nawiążą walkę z topowymi propozycjami NVIDII. Inny użytkownik Twittera, niejaki rogame, stworzył zaś kompilację specyfikacji, które wyciekły do sieci. Te znajdziecie w poniższej tabeli.

Jeśli rzeczywiście flagowy układ graficzny AMD, znany jak Big Navi, otrzyma 80 CU, oznaczać to będzie najprawdopodobniej aż 5120 procesorów strumieniowych.

Zakładając, że 80 CU rzeczywiście przełoży się na 5120 procesorów strumieniowych i AMD uda się zapewnić częstotliwość taktowania rdzenia na poziomie przynajmniej 1700 MHz, możemy otrzymać tu moc obliczeniową na poziomie aż 17,5 TFLOPsa. Taka prędkość procesora graficznego nie powinna stanowić żadnego problemu dla 7 nm procesu technologicznego, choć oczywiście wciąż należy spodziewać się tu wysokiego TDP (nie żeby gracze z high-endowego segmentu przejmowali się tym zanadto). Wygląda więc na to, że rzeczywiście możemy mieć tu do czynienia z Big Navi, które obiecane było niemal 2,5 roku temu. Z bazy danych EEC wiemy, że AMD szykuje się do wypuszczenia na rynek czterech nowych kart graficznych. Spodziewamy się, że flagowy model nazywać będzie się Radeon RX 5950 XT i oferować będzie bardzo duży skok wydajności w porównaniu do RX 5700, czyli obecnie topowego modelu firmy w ramach rodziny Navi.

CEO Czerwonych, dr Lisa Su kilkukrotnie zapewniała już, że w tym roku doczekamy się nowych kart graficznych korzystających z architektury RDNA2, gdzie wprowadzona zostanie sprzętowa implementacja technologii ray tracingu (śledzenie promieni w czasie rzeczywistym). Poza tym, oczekiwać możemy po tych GPU także usprawnionej litografii (7nm+), high-endowych modeli desktopowych, pamięci GDDR6 i HMB2 (w zależności od modelu) i zwiększonej efektywności energetycznej w porównaniu do pierwszej generacji Navi. Nie da się ukryć, że o ile w segmencie CPU AMD odniosło ogromny sukces za sprawą Ryzenów, to jednak na rynku GPU nie radzi sobie tak dobrze i potrzebuje tu jakiegoś sukcesu. Nic więc dziwnego, że z drugą generacją Navi wiązane są bardzo duże nadzieje, tym bardziej, że technologia ta napędzać będzie również nowe konsole.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe przecieki na temat Big Navi od AMD. Wygląda to bardzo obiecująco

 0