Nowe przecieki na temat mobilnych kart graficznych GeForce RTX 3080, 3070 i 3060

Nowe przecieki na temat mobilnych kart graficznych GeForce RTX 3080, 3070 i 3060

Docierają do nas nowe plotki na temat szykowanych przez NVIDIĘ mobilnych kart graficznych z serii GeForce RTX 30, czyli GPU Ampere dla laptopów. Wcześniej w tym miesiącu do sieci wyciekło już pierwsze zdjęcie mobilnej wersji GA104, czyli GPU wykorzystywanego w stacjonarnej karcie GeForce RTX 3070, która zadebiutuje na rynku w najbliższy czwartek. Ten układ graficzny stosowany ma być w dwóch laptopowych GeForce’ach, a mianowicie GeForce RTX 3080 Max-Q i GeForce RTX 3070 Max-Q, a tak przynajmniej sugeruje GiggleHD. Co ciekawe, zdaje się, że tym razem możemy nie doczekać się wersji Max-P (maksymalna wydajność) mobilnych grafik z high-endowego segmentu, a przynajmniej na starcie. 

Co może być zaskakujące w przypadku tego przecieku, to fakt, że nowa generacja grafik Zielonych wciąż będzie oferowana z procesorami Intela 10. generacji (Comet Lake-H).

Źródło: GiggleHD

To samo źródło zdradza również pierwsze plany odnośnie modelu GeForce RTX 3060 Max-P. Jak na razie jednak nie wiemy zbyt wiele na temat tej karty graficznej, ale jeśli stanowić będzie ona bezpośredni odpowiednik desktopowego modelu, o którym słyszymy od jakiegoś czasu, to spodziewać można się tu obciętej wersji GPU GA104. Układu graficznego GA102 na chwilę obecną podobno nie należy oczekiwać w mobilnej formie, choć z drugiej strony NVIDIA począwszy od GPU Pascal zobowiązała się oferować stacjonarne i mobilne karty z bardzo podobną specyfikacją i tymi samymi GPU. W rzeczywistości jednak i tak ich wydajność potrafiła być bardzo odmienna, co wynikało choćby z bardzo różnych limitów energetycznych.   

Co może być zaskakujące w przypadku tego przecieku, to fakt, że nowa generacja grafik Zielonych wciąż będzie oferowana z procesorami Intela 10. generacji (Comet Lake-H). Jak wiadomo bowiem, kolejne generacje CPU i GPU dla segmentu mobilnego często debiutują w tym samym czasie, co ułatwia wypuszczanie nowych laptopów przez ich producentów, a poza tym do czasu premiery mobilnych kart Ampere spodziewaliśmy się już debiutu procesorów Intel Tiger Lake-H. Kiedy zatem oczekiwać premiery mobilnych kart graficznych GeForce RTX 30? Tego jeszcze nie wiemy, ale ich prezentacja prawdopodobna jest na początku przyszłego roku na targach CES 2021, które tym razem przybiorą wirtualną formę.    

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe przecieki na temat mobilnych kart graficznych GeForce RTX 3080, 3070 i 3060

 0